Back to the list

Liečivé účinky fialky trojfarebnej a fialky voňavej

Fialka trojfarebná (Viola tricolor) je dvojročná bylina, ktorá dorastá do výšky okolo 20 centimetrov. Stopkaté listy sú perovito delené, kopijovité. Kvety vyrastajú na dlhých stopkách, napriek názvu rastliny môžu byť aj bielej alebo žltej farby, avšak najčastejšie sú aspoň z časti fialové. Plodom fialky sú tobolky. 


V liečiteľstve sa zbiera celá nadzemná časť divo rastúcich fialiek trojfarebných (vyšľachtené odrody, často pestované v záhradách sa nezbierajú) – vňať fialky. Občas sa zbierajú aj samostatné kvety od mája do augusta. Prípravky sa používali hlavne na liečbu dráždivého kašľa, zápaloch močového mechúru a niektorých kožných ochoreniach. Z obsahových látok sú najvýznamnejšie saponíny a flavonoidy ale aj jeden alkaloid – violín. 


Fialka voňavá (Viola odorata) je trváca bylina, ktorá môže dosahovať výšku okolo 15 centimetrov s podzemkom, z ktorého vyrastajú listnaté poplazy. Listy sú stopkaté, okrúhlistého alebo obličkovitého tvaru. Kvety sú na dlhých stopkách, najčastejšie sýto-fialovej farby. Plodom sú tobolky. Na liečebné účely sa používa už od staroveku. Najčastejšie sa zbiera celá kvitnúca vňať na jar, rovnako ako pri fialke trojfarebnej aj tu sa niekedy zbierajú aj len samostatné kvety. Pri fialke voňavej sa zbierajú aj podzemky s koreňmi na jeseň. V ľudovom liečiteľstve sa používa taktiež na uľahčenie vykašliavania a na výrobu sirupov. Z obsahových látok sú tu prítomné hlavne saponíny a silice – metyl salicylát, modrofialový antokyan, glykozidy a taktiež alkaloid violín, ktorý má emetický účinok (vyvoláva zvracanie). 

Ohľadne týchto liekov alebo metódy liečenia sa opýtajte svojho lekára alebo farmaceuta Apoteky Alexandra, sme vám k dispozícii 24/7.