Back to the list

Liečivé účinky borovice

Borovica horská (kosodrevina) (Pinus mugo) je nízky a nepravidelný ker s pokrivenými konármi. Svetlo-hnedá borka sa väčšinou neodlupuje, mladé konáre majú zelenú kôru. Listy sú sýtozelené a husté ihličie. Kvety sú jednodomé v klasoch, samčie sú zlato-žlté, samičie sú tmavo-červené. Plodom sú šišky, semená v nich sú tmavo-hnedé s dlhým krídlom.


Originálnym domovom Borovice horskej je Európa. Rastie v subalpínskom pásme, čo u nás znamená hlavne Karpaty (inde samozrejme Alpy, Pyreneje a Apeniny). Z Borovice horskej sa v niektorých krajinách vyrába jedlý sirup. Okrem toho sa používa hlavne ako zdroj oleja s esenciálnymi silicami. Tento olej sa získava destiláciou pomocou vodnej pary z ihličia. Okrem destilátu z ihličia sa z neho môže vyrábať aj zápar. Tento olej sa v ľudovom liečiteľstve na problémy s dýchaním, závrate, bolesti zubov alebo migrénu. Hlavnými obsahovými látkami v silici sú samozrejme rôzne terpenoidy, ktoré sú aj samotnými nositeľmi vône. Sú tu napríklad bornyl acetát, pinén, limonén, felandrén. Okrem nich obsahuje tento ker aj triesloviny a živice. Dnes tento éterický olej používa hlavne ako súčasť rôznych inhalačných prípravkov a nosných kvapiek. Borovica sosna (Pinus silvestris) je vysoký strom s riedkou korunou a čierno-hnedou kôrou (mladé konáre sú zelené). Borka je popraskaná a ľahko sa odlupuje. Listy sú ihlicovité, sivozelené na krátkych brachyblastoch. Kvety sú jednodomé, samčie sú sivo-žlté, samičie zelenkavé. Plody sú šišky, semená sú čierne s dlhým krídlom. V rámci ľudovej medicíne sa zbierajú na jar mladé výhonky konárikov. 


Robia sa z nich odvary a alkoholové extrakty. Používajú sa najmä na vonkajšie použitie, pri reumatoidných bolestiach, ma masážne prípravky, ale aj vo voňavkárstve. Z mnohých druhov borovíc sa vyrába aj terpentínový balzam. Tento sa potom dáva do rôznych mastí, krémov alebo náplastí, ktoré sa používajú na už spomenutých problémoch. Samotný terpentín, známy výrobok sa vyrába destiláciou živice z rovnakých stromov. Je to rozpúšťadlo na laky a farby a ako zdroj rôznych terpenoidov. Neprchavý zvyšok z tejto destilácie sa nazýva kolofónia, čo je živicovitá hmota, dobre rozpustná v nepolárnych organických rozpúšťadlách (napríklad v étery), ktorá sa pri styku z vodou vyzráža na amorfnú hmotu, ktorá má podobné fyzikálne vlastnosti ako moderné organické polyméry. Rovnako ako u predchádzajúcej Borovice aj tu sú hlavnými obsahovými látkami terpenoidy, v tomto prípade hlavne pinén. Okrem nich sú tu ešte horčiny a vitamín C. 

Ohľadne týchto liekov alebo metódy liečenia sa opýtajte svojho lekára alebo farmaceuta Apoteky Alexandra, sme vám k dispozícii 24/7.