Back to the list

Liečivé rastliny balota a grindélia

Balota čierna (Ballota nigra) je trváca rastlina, ktorá môže dorásť až do výšky 1 metra. Listy sú protistojné, stopkaté, vajcovité s pílkovitým okrajom. Kvety sú svetlo-ružové až tmavo-fialové a sú usporiadané v praslenoch. Plodom sú tvrdky. 


Za domov Baloty sa považuje oblasť stredozemného mora a blízkeho východu, rastie prakticky v celej Európe, malej Ázii a vo východnej časti Severnej Ameriky. Pre liečebné účely sa zbiera vňať v lete. Treba ju vysušiť rýchlo a v tieni. Rozdrvená rastlina že vraj naozaj nepríjemne páchne a preto ju je nutné náležite skladovať. V ľudovom liečiteľstve sa používa pri rôznych psychologických problémoch (hystéria, nespavosť alebo úzkosť) ale aj pri niektorých kožných problémoch. Z obsahových látok sa v Balote nachádzajú hlavne triesloviny, kyselina gallová a jablčná, pektín a trochu silice.Grindélia mohutná (Grindelia robusta) je trváca bylina, ktorá môže dosiahnuť výšku až 90 cm s mohutnou stonkou. Listy sú striedavé a podlhovasto srdcovité. Sýto-žlté kvety sú usporiadané do úborov. Plodom sú nažky s chocholcom. 


Originálnym domovom tejto rastliny je Severná Amerika, u nás je zdomácnená. Na liečivé účely sa používa vňať Grindélie, ktorá sa zbiera v lete. V ľudovej medicíne sa používa hlavne pri liečbe kašľa, zápalov dýchacích ciest (hrtana alebo priedušiek), bronchiálnej astme ale tiež na zápaly močových ciest. V atlase liečivých rastlín, z ktorého som bral informácie na tento článok bolo napísané, že z Grindélie a iných liečivých rastlín sa vyrábajú aj antiastmatické cigarety. Ja viem, že spomínaný atlas je už relatívne dosť stará kniha, ale aj tak ma koncept antiastmatických cigariet úprimne pobavil. Okrem expektoračného účinku má aj spazmolytický účinok. Grindélia účinkuje dobre aj proti toxickým prejavom Sumachu jedovatého (Rhus toxicodendron), ale nakoľko Sumach u nás nerastie nie je to pre nás dôležité. Hlavnou obsahovou látkou je silica (obsahuje rôzne terpenoidy, aldehydy, ketóny, fenoly a kyseliny). Ďalej sú tu aj triesloviny, flavonoidy a cukry. 

Ohľadne týchto liekov alebo metódy liečenia sa opýtajte svojho lekára alebo farmaceuta Apoteky Alexandra, sme vám k dispozícii 24/7.