Back to the list

Liečivé brusnice

Dnes si povieme niečo o troch zástupcoch rodu brusnicovité (Vacciniaceae). Brusnice sú dnes známe hlavne z urologických preparátov, ale dajú sa použiť aj na iné účely. 


Aby som pravdu povedal, nie som si úplne istý správnosťou ich slovenských názvov. Zdá sa, že niektorí predstavitelia tohto rodu sa u nás nazývajú brusnice, brusinky aj čučoriedky. Takže za prípadné nejasnosti týmto spôsobené sa dopredu ospravedlňujem. 

Brusnica pravá (Vaccinium vitis-idea) je krík vysoký okolo 20 centimetrov so striedavými, oválnymi, kožovitými listami, ktoré sú trvalé. Kvety sú pravidelné, štvorpočetné, zvonkovitého tvaru, bielej až ružovej farby. Sú usporiadané do hustých strapcov. Plodom sú sýto-červené bobule.Čučoriedka barinná (Vaccinium uliginosum) je krík vysoký okolo 60 centimetrov so striedavými, celistvo okrajovými listami, ktoré sú opadavé. Kvety sú pravidelné, štvor alebo päťpočetné, ktoré majú bielu až červenkastú farbu. Plodom sú bobule, ktoré sú tmavo-modrej až čierno-modrej farby.Čučoriedka obyčajná (Vaccinium myrtillus) je krík vysoký okolo 40 centimetrov so striedavými, pílkovitými listami. Kvety sú pravidelné, štvor alebo päťpočetné, červenkastej farby. Plodom sú bobule čierno-modrej až čiernej farby.Bez prítomnosti zrelých plodov sú tieto tri druhy relatívne ľahko zameniteľné. 

Ich plody sú jedlé. Okrem toho sa tiež používajú na prípravu lekvárov a rôznych liehovín. V dávnych dobách sa tiež používali aj na farbenie textílií. U brusníc sa zbierajú aj listy, ktoré sa sušia najlepšie prirodzeným svetlom. Rovnako sa zbierajú a sušia aj listy čučoriedky obyčajnej. Správne usušené listy by mali byť stále tmavo-zelené bez nepríjemného zápachu. Plody brusnice sa aj veľmi často zavárajú. Takto vydržia dlho, pretože prirodzene obsahujú kyselinu benzoovú, ktorá slúži ako konzervant. Niekedy sa aj plody sušia. Listy brusnice obsahujú najmä fenolické glykozidy arbutín, metylarbutín, acetylarbutín, salidrozid a hyperozid. Okrem toho tiež obsahujú aj flavonoidy, triesloviny a organické kyseliny. Plody obsahujú podobné obsahové látky, plus cukry, vitamín C a farbivá (napríklad rôzne antokyány). Extrakty a čajoviny z brusníc sa používajú vnútorne ako dezinfekčný a protizápalový prostriedok, hlavne pri zápaloch močového mechúra alebo močových ciest sprevádzaných zásaditým močom. Taktiež sa používajú pri močovej inkontinencii a pri cukrovke. Dlhodobej liečby prípravkami z brusníc sa treba vyvarovať, pretože arbutín a jemu príbuzné glykozidy sa v pečeni rozkladajú na hydrochinón, ktorý môže pri vyššej koncentrácii spôsobiť poškodenie pečene. Toto je vlastne aj samotný mechanizmus účinku, kedy sa spomínané glykozidy rozkladajú až v moči na hydrochinón alebo metylhydrochinón, ktoré tu pôsobia antisepticky. Prípravky ale aj samotné brusnice tiež nie sú vhodné pre chorých na obličkové kamene, pretože obsahujú vysoké množstvo kyseliny šťaveľovej, ktorá napomáha tvorbe obličkových kameňov. Čučoriedka barinná aj obyčajná neobsahujú arbutín, metylarbutín ani kyselinu benzoovú. Niektorí autori však uvádzajú aj v čučoriedkach prítomnosť fenolických glykozidov. 

Plody čučoriedky barinnej zriedkavo spôsobujú otravy, ktoré sa príznakmi podobajú otrave atropínom, avšak sprevádza ich bradykardia. Príčina týchto otráv nie je úplne známa, je možné že podľa miesta výskytu môžu obsahovať aj nejaké ďalšie jedovaté zlúčeniny. Ďalšou teóriou je, že za tieto otravy je zodpovedná huba, ktorá parazituje na plodoch tejto rastliny. V mnohých oblastiach sa tieto plody bez nepríjmností konzumujú. Okrem listov čučoriedky obyčajnej sa niekedy zbiera aj celá vňať. Čučoriedka obyčajná obsahuje v listoch hlavne triesloviny, glukokiníny a flavonoidy. V plodoch okrem toho obsahujú ešte aj niektoré vitamíny B skupiny, vitamín C, karotenoidy a farbivá. Odvary z listov majú protizápalové účinky, používajú sa napríklad na kloktanie. Okrem toho sa plody používajú aj proti hnačke, ako pomocná terapia pri cukrovke (kvôli prítomnosti glukokínov) a na regeneráciu zraku. Čučoriedka obyčajná je zložkou čajovín proti hnačke (Tormentan) a proti cukrovke (Diabetan), kde sa pridáva aj brusinka. 

Ohľadne týchto liekov alebo metódy liečenia sa opýtajte svojho lekára alebo farmaceuta Apoteky Alexandra, sme vám k dispozícii 24/7.