Back to the list

Levanduľa a lobelka – liečivé účinky a využitie


Levanduľa lekárska (Levandula officinalis) je trváca bylina, ktorá môže dosahovať výšku až okolo 60 centimetrov. Listy sú protistojné, podlhovasté, celistvo okrajové a plstnané. Kvety sýto-fialovej farby sú usporiadané v klasoch na konci stoniek. Plodom levandule sú lesklé tvrdky. Levanduľa lekárska nie je u nás pôvodný druh, ale v našej oblasti je dávno udomácnená. Z originálny domov levandule sa považuje stredomorská oblasť. Dodnes je to veľmi obľúbená okrasná rastlina.


Na liečiteľské potreby sa zbierajú buď vňať alebo samostatné kvety. Kvety sa zbierajú v lete (júl až august). Hlavnými obsahovými látkami je silica (kvety môžu obsahovať aj okolo 3% hmotnostného percenta). Táto silica obsahuje veľké množstvo látok, hlavne terpenoidov – napríklad – linalol, borneol, cineol a gáfor. Okrem toho je prítomné ešte veľké množstvo trieslovín. Prípravky s levanduľou sa používajú hlavne ako sedatíva, anxiolytiká (látky znižujúce úzkosť), proti migréne, proti kŕčom na trávenie. Dnes sú výťažky z levandule prísadou mnohých voľno predajných prípravkov so sedatívnym a anxiolytickým účinkom. Mimo liečiteľstva má levanduľa dlhodobé využitie v kozmetike ako prísada do voňaviek.


Lobelka nadutá (Lobelia inflata) je jednoročná bylina, ktorá dorastá do výšky maximálne 70 centimetrov. Stonka je hranatá a málo rozkonárená. Listy sú striedavé, podlhovasté vajcovitého tvaru. Kvety sú samostatné, najčastejšie svetlo-modrej farby. Plodom sú tobolky. Lobelka pochádza originálne zo Severnej Ameriky, u nás sa udomácnila. V liečiteľstve sa používa vňať, ktorá sa zbiera od júna do septembra. Hlavnými obsahovými látkami sú alkaloidy. Doteraz ich bolo identifikovaných viacej ako 20 – lobelín, lobinín, norlobelanín a iné. Najväčší podiel má lobelín, ktorý má výrazné analeptické účinky (stimuluje dychové centrum v mozgu). V liečiteľstve sa používala lobelka proti astme, na vykašliavanie a ako súčasť dávivých prípravkov. Lobelín sa používa aj ako samostatný prípravok. Na základe jeho prítomnosti v lobelke je nutné celú rastlinu považovať za jedovatú a správať sa k nej náležito. 

Ohľadne týchto liekov alebo metódy liečenia sa opýtajte svojho lekára alebo farmaceuta Apoteky Alexandra, sme vám k dispozícii 24/7.