Back to the list

Lekárske využitie bazalky a mydlice

Bazalka pravá (Ocimum basilicum) je jednoročná bylina dosahujúca 40 až 50 cm. Listy sú stopkaté, vajcovitého tvaru so zúbkatým okrajom. Kvety sú umiestnené v klasoch a sú bielo-ružovej alebo bielo-červenej farby. 


Plodom sú červeno-hnedé tvrdky. Za domov tejto rastliny sa považuje južná a juhovýchodná Ázia, ale zdomácnela vďaka ľudskej činnosti aj v južnej Európe, južnej časti Severnej Ameriky a v severnej Afriky. Existujú mnohé kultivary bazalky, ktoré sa líšia medzi sebou vo farbe kvetov, vôni a v pomere obsahových látok. Ľudia ju ako liečivú rastlinu a korenie poznali už od staroveku. V ľudovej medicíne sa používa hlavne vňať bazalky. Zbiera sa koncom leta, alebo začiatkom jesene a suší sa v tieni. Za hlavné obsahové látky bazalky sa považujú rôzne zložky silice. Silica obsahuje mnohé terpenoidy a jednoduché alkoholy – metylchavikol, cineol, eugenol, myrcén, linalool, gáfor, pinén a niektoré iné. Z iných látok sú to potom ešte triesloviny, saponíny a glykozidy. 

V ľudovej medicíne sa používa ako karminatívum (proti plynatosti), spazmolytikum (proti kŕčom vnútorných orgánov) a stomachikum (na zlepšenie trávenia). Čiže hlavne pri zápaloch žalúdka, zápche, zápaloch močového mechúra, plynatosti, kŕčov hladkých svalov a kašli. Kedysi sa používala aj do aromatických kúpeľov. Inak sa rastlina používa tiež vo voňavkárstve a ako populárne korenie v kuchyni.Mydlica lekárska (Saponaria officinalis) je trváca bylina dorastajúca do výšky až 70 cm. Listy sú protistojné, podlhovasto elipsoidné s celistvým okrajom. Kvety sú ružové alebo svetlo-červené a sú usporiadané do vrcholíkov. Plodom sú podlhovasté tobolky. Rastlina re rozšírená v Európe, Severnej Ázii a severnej Amerike. V liečiteľstve je známa už od staroveku. Ako napovedá aj jej názov v dávnych časoch bola používaná ako akási náhrada za mydlo. Dôvodom bolo, že časti rastliny po zmiešaní s vodou výrazne penia. Na praktické využitie sa zbiera koreň na jeseň, alebo vňať, ktorá sa zbiera skoro v lete. Výťažky z mydlice sa využívajú ako expektorans (látka na uľahčenie vykašliavania) a diuretikum (látka zvyšujúca tvorbu moču), antiflogistikum (protizápalová látka) a ako liečivo proti reume. Kedysi boli látky izolované z jej extraktov súčasti viacerých rastlinných preparátov, hlavne tých na liečbu kašľa. Hlavnými obsahovými látkami sú saponíny, ktoré sú vlastne zodpovedné za penenie popisované vyššie. Dokážu znižovať povrchové napätie. Ďalej sú prítomné ešte rôzne iné terpenoidy a cukry. 

Ohľadne týchto liekov alebo metódy liečenia sa opýtajte svojho lekára alebo farmaceuta Apoteky Alexandra, sme vám k dispozícii 24/7.