Back to the list

Kvapky do nosa s nafazolínom


Nafazolín je liečivo, ktoré je obsahovou látkou nosových kvapiek. Jeho účinné látky znižujú opuch nosovej sliznice a pomáhajú s vylučovaním hlienu v nose. 


Nafazolín sa najčastejšie používa vo forme rôznych solí, napríklad jeho hydrochlórid sú bezfarebné kryštáliky, ktoré sa topia pri 255-260 °C. Farmakologicky je to agonista α1 a α2 receptorov (adrenergných) v ľudskom tele. To znamená, že dokážu aktivovať tieto receptory, ktoré prirodzene aktivujú noradrenalín alebo adrenalín. Na Slovensku sa používa momentálne vo forme nosových kvapiek značky Sanorin. 


Pôsobí ako dekongestant – čiže dokáže znižovať opuch nosovej sliznice a vylučovanie hlienu v nose. V iných krajinách sa používa aj v očných kvapkách. Je možné, že existujú aj iné prípravky obsahujúce tieto účinné látky samostatne alebo v kombinácii. V zahraničí môžu byť súčasťou prípravkov s inými firemnými názvami. 

Autor článku: „Čestne vyhlasujem, že v čase písania tohto článku boli všetky spomenuté výrobky voľnopredajné na Slovensku.“

Ohľadne týchto liekov alebo metódy liečenia sa opýtajte svojho lekára alebo farmaceuta Apoteky Alexandra, sme vám k dispozícii 24/7.