Back to the list

Krušina jelšová – liečivá rastlina na tráviace ťažkosti

Krušina jelšová (Frangula alnus / Rhamnus frangula) je ker väčšinou dosahujúci okolo 5 metrov do výšky s elipsovitými a celistvookrajovými striedavými listami. Kvety sú drobné, samostatné zeleno-žltej farby. Plody sú tmavo-červené až čierne kôstkovice. U nás je to domáca rastlina. 


V staroveku sa tento ker používal ako zdroj žltého farbiva. Na liečebné účely sa zbiera kôra krušiny, najčastejšie na jar z mladých konárikov. Po usušení sa kôra rúrkovito stočí a na vnútornej strane sa sfarbí žlto až červeno. Pred jej použitím na liečiteľstve sa musí buď nechať sfermentovať alebo tepelne upraviť. Hlavnými obsahovými látkami sú antrachinóny vo voľnej forme alebo vo forme antrachinónových glykozidov. Hlavným antrachinónom je emodín. 


Okrem klasických antrachinónov v krušine aj diantróny (diméry antrachinónov) – glukofrangulíny (tiež vo forme glykozidov). Antrachinóny (a ich glykozidy) prítomné v čerstvej rastline sú vysoko dráždivé, pôsobením teploty alebo enzymatickým rozkladom vznikajú menej dráždivé formy, týchto látok. Extrakty z krušiny pôsobia silne prehaňajúcim účinkom. Používa sa ako preháňadlo, aj v čajovinách, pri pečeňových problémoch ale aj proti vnútorným parazitom (antihelmintické pôsobenie). Čerstvá rastlina (nijako neupravená, práve zozbieraná) sa musí považovať za jedovatú.

Ohľadne týchto liekov alebo metódy liečenia sa opýtajte svojho lekára alebo farmaceuta Apoteky Alexandra, sme vám k dispozícii 24/7.