Back to the list

Kolagenialita: Superzbraň nielen pre športovcov 

Veľmi dávno sme si povedali o tom, ako sú kĺby dôležité a o výživových doplnkoch vhodných na udržanie kĺbov v zdravom stave. S kĺbmi sú neodmysliteľne spojené kosti. Mnoho výživových doplnkov pre kĺby podporuje aj správne fungovanie kostí. Hlavnou „hviezdou“ týchto prípravkov je kolagén. 


Kolagén je charakteristický proteín, ktorý tvorí hlavnú zložku spojivového tkaniva v chrupavkách a v šľachách. Aminokyseliny, tvoriace kolagén, sú okrem peptidovej väzby spojené spolu aj v priestore, a tak tvoria pružné vlákna, ktoré zabezpečujú elasticitu kolagénu. U ľudí sa kolagén nachádza v mnohých častiach tela, medzi najvýznamnejšie miesta patrí nos, vonkajšie ucho, medzistavcové doštičky, rohovka a kosti. 

Špeciálne upravený kolagén, pochádzajúci zo zvierat, je základom želatíny, ktorá sa používa v potravinárstve a farmácii. Vo farmácii je želatína používaná na výrobu mäkkých a tvrdých želatínových kapsúl. Kolagén sa vo farmaceutickom svete stal vysoko populárny ako výživový doplnok pri liečbe osteoporózy. 

Pár slov o osteoporóze

Osteoporóza je najčastejšie vekom spôsobená choroba, ktorej hlavným príznakom je rednutie kostí, z ktorého samozrejme vyplýva zmena tvaru kostí, zvýšené riziko vzniku zlomenín a chronická bolesť. U žien je osteoporóza spojená aj so znížením produkcie pohlavných hormónov počas menopauzy. Ale povedzme si to na rovinu, so stúpajúcim vekom sa rozdiely medzi pohlaviami strácajú. Vo výživových doplnkoch určených na prevenciu a boj s osteoporózou sa okrem kolagénu často nachádzajú aj iné látky. K tejto skupine patrí napríklad glukozamín. 

Glukozamín a chondroitín sulfát

Glukozamín je jednoduchý amínosacharid, ktorý sa bežne nachádza v prírode. V ľudskom tele vykonáva mnoho funkcií, z hľadiska spojivového tkaniva je najdôležitejšia jeho účasť na tvorbe glykozylovaných proteínov. Glykolyzované proteíny sa podieľajú okrem iného práve na formovaní trojrozmernej štruktúry kolagénu. Vo výživových doplnkov sa glukozamín používa ako jeho soľ, u nás najčastejšie ako glukozamín-sulfát

Ďalšou látkou je chondroitín-sulfát. Narozdiel od glukozamínu, v prípade chondroitínu to, že je sulfát znamená, že sa jedná o ester organickej zlúčeniny s kyselinou sírovou a nie o jej soľ. Štrukturálne je to sulfónovaný amíno-polysacharid. Podobne ako glukozamín aj on sa nachádza v glykolyzovaných proteínoch. Čistý kolagén sa nachádza napríklad v prípravkoch Colafit. 

Sila pre kĺby priamo z mora

Najnovším „módnym“ štekom v oblasti kolagénu je jeho pôvod. Teraz je najlepší morský kolagén alebo ešte lepšie kolagén zo žraloka! Viete, žraloky spolu s rajami a niektorými inými druhmi patria medzi chrupavkovité ryby (Chondrychties). Tejto skupine sa hovorí aj drsnokožce. Hlavným znakom zástupcov tejto triedy je, že ich kostra je tvorená výlučne chrupavkou a nie kosťami. To je príčinou napríklad toho, že jedinou skamenelinou po žralokoch sú ich zuby, ktoré sú zo skloviny. Chrupavkám chýba „minerálna“ časť kostí a preto sú po smrti úplne rozložené. Drvivá väčšina chrupavkovitých rýb žije v slanej vode. V sladkej vode sú dominantné kostnaté ryby (Osteichtheys), kto mal aspoň raz v živote vianočného kapra, vie, že kostí obsahuje dosť. 

Prečo radšej žraločí kolagén? 

To je dobrá otázka. Tu by sa núkala odpoveď, že nakoľko sa chrupavkovité ryby spoliehajú len na chrupavku (a zubnú sklovinu), ich chrupavka (= kolagén) musí byť naozaj super. Ja osobne si myslím, že kolagén nevykazuje až také medzidruhové rozdiely, ale necitujte ma. Problém s touto teóriou je to, že kolagén sa po podaní „cez ústa“ v žalúdku rozloží (tak ako takmer všetky proteíny). Ale nie som expert na kolagén a ani na žralokov, takže možno je to naozaj ten pravý kolagén pre vás! Prípravok, ktorý obsahuje takto 100 % morský kolagén, je napríklad Inca Collagen. Zmes kolagénu s glukozamínom a alebo s chondroitínom sa nachádza napríklad v Arthrostope. 

Máte problémy s kĺbami a zvažujete kúpu výživových doplnkov na báze kolagénu? Opýtajte sa svojho lekára alebo farmaceuta Apoteky Alexandra, sme vám k dispozícii 24/7.