Back to the list

Kocúrnik obyčajný - prírodné antibiotikum


Kľukva močiarna (Oxycoccus quadripetalus) je nízky ker s poliehavými konárikmi. Listy sú striedavé, kožovité a stopkaté vajcovitého tvaru. Kvety sú samostatné, ružovo-žltej farby. Plodom sú červené bobule. Druh žije na vlhkých pôdach. Je to domáci druh, aj keď na Slovensku sa často nevyskytuje. Na liečebné účely sa zbierajú listy a plody. Listy sa zbierajú v lete a treba ich dôkladne vysušiť.


Plody sa zbierajú na konci leta a na jeseň. Dajú sa sušiť alebo zavárať s cukrom. Z obsahových látok sú tu hlavne glykozidy (arbutín, vakciniín a erikolín), organické kyseliny (citrónová, askorbová (vitamín C) a benzoová), triesloviny, antokyány a pektín. Prípravky z kľukvy sa používajú na ochorenia močových ciest, žlčníka, pri reume, dne a proti krvácaniu. Samotné plody sú jedlé. 


Kocúrnik obyčajný (Nepetia cataria) je trváca rastlina, ktorá môže za ideálnych podmienok dorastať do výšky až jedného metra. Listy sú protistojné, srdcovitého tvaru so zúbkatým okrajom, ktoré sú na rube bledej farby. Kvety bielo-rúžovej farby sú usporiadané do papraslenov. Plodom sú tvrdky. Je to domáci druh. Rastlina je silne aromatická a v liečiteľstve sa používa už od staroveku. Podobá sa veľmi Medovke lekárskej (Melissa officinalis). Na liečiteľské účely sa zbiera vňať v čase kvitnutia, teda v lete. Vňať je aj po vysušení silne aromatická. Z obsahových látok je to najmä silica (karvakrol, nepetol, tymol, pulegon a iné terpenoidy), horčiny a triesloviny. V ľudovom liečiteľstve sa používa napríklad proti hnačkám, na podporu trávenia, menštruácie, tvorby žlče a ako antibiotikum. Názov je odvodený od faktu, že väčšina domácich mačiek je silne priťahovaná k tejto rastline. 

Ohľadne týchto liekov alebo metódy liečenia sa opýtajte svojho lekára alebo farmaceuta Apoteky Alexandra.