Back to the list

Klotrimazol – účinná látka v boji s kvasinkami


Klotrimazol je biela kryštalická látka, s teplotou topenia 147-149 °C. Farmakochemicky je to azolové antimykotikum. Antimykotikum je druh liečiva, ktoré sa používa na liečbu infekcií spôsobených mikroskopickými hubami, kvasinkami alebo plesňami. 


Azolový typ antimykotík je chemicky charakterizovaný prítomnosťou nejakého azolu (päťčlánkový heterocyklický (obsahujúci iný atóm ako uhlík vodík) aromatický cyklus) v molekule. V prípade klotrimazolu je to imidazolový kruh. Azolové antimykotiká pôsobia na základe inhibície enzýmu charakteru cytochrómu, ktorý sa v bunkovej membráne húb podieľa na biosyntéze steroidu ergosterolu. Na ľudské bunky priamo neúčinkuje, pretože naše bunky v membráne neobsahujú ergosterol ale cholesterol. V praxi sa používa vnútorne aj vonkajšie. Vnútorne najčastejšie vo forme tabletiek. Na vonkajšie použitie vo forme mastí, krémov alebo vaginálnych globulí. Indikáciami sú najčastejšie vaginálne infekcie kvasinkami, rôzne kožné ochorenia kože spôsobené hubami a niektoré typy vyrážok. Pri vnútornom použití klotrimazolu je nutné brať ohľad na fakt, že cytochrómy v ľudskom tele sa podieľajú na metabolizme mnohých liečiv a ich inhibícia môže viesť k závažným liekovým interakciám. 


Pri vonkajšom použití je toto riziko minimálne. Vedľajšie účinky sú výrazne svrbenie, nevoľnosť, poruchy funkcie pečene, začervenanie na mieste aplikácie, alebo prípadne opuchnutie. Na Slovensku sa klotrimazol nachádza vo viacerých liekoch. Vo forme vaginálnych globulí (niekedy sa to nazýva aj vaginálne kapsule) – Candibene, Canesten a Clotrimazol AL. Vo forme kožného krému – Candibene, Canesten, Imazol. Okrem toho existuje aj kožný sprej Candibene. Okrem spomenutých liečivých prípravkov sa klotrimazol nachádza aj vo viacerých liekov, ktoré sú len na predpis.Je možné, že existujú aj iné prípravky obsahujúce tieto účinné látky samostatne alebo v kombinácii. V zahraničí môžu byť súčasťou prípravkov s inými firemnými názvami. 

Čestne vyhlasujem, že v čase písania tohto článku boli všetky spomenuté výrobky voľnopredajné na Slovensku.