Back to the list

Karabinec a komonica – pôvod rastlín a ich využitie v medicíne


Karbinec európsky (Lycopus europaeus) je trváca bylina, ktorá môže dorastať až do výšky jedného metra. Byľ je štvorhranná, listy sú protistojné a elipsovitého tvaru. Dolné listy sú perovito zárezové, horné sú hrubo zúbkaté. Pazušné paprasleny sú malé a husté, kvety sú bielej alebo svetlo-červenej farby. Plodom sú tvrdky. Karbinec preferuje vlhké pôdy s dostatkom dusíka. V liečiteľstve sa používal v Európe až od stredoveku. 


Na tieto účely sa zbiera vňať, najčastejšie v dobe kvitnutia. Z obsahových látok je to hlavne glykozid lykopín, triesloviny, organické kyseliny (napríklad kávová) a fenoly. Výťažky z Karbinca sa kedysi používali na liečbu hypertyreózy (Basedowa alebo Gravesova choroba), čo je nadprodukcia hormónov štítnej žľazy. Najmä na zvýšený tep, ktorý sa objavuje pri tejto chorobe. Okrem toho sa používal aj pri iných ochoreniach srdca alebo svalov všeobecne a proti horúčke. Historicky sa karabinec vraj používal aj v terapii malárie. Okrem toho sa šťava z rastliny historicky používala na farbenie textílií. 


Komonica lekárska (Melilotus officinalis) je dvojročná bylina, ktorá za ideálnych podmienok môže dosahovať až dva metre. Byľ je hranatá so striedavými, trojpočetnými stopkatými listami. Listy sú obrátene vajcovitého tvaru so zúbkatým okrajom. Kvety sú usporiadané do dlhých pazušných strapcov, a sú najčastejšie sýto-žltej farby. Plodom sú vajcovité struky. U nás je to domáci druh. Na liečebné účely sa najčastejšie zbiera kvitnúca vňať v júny až v auguste. Občas sa v tom istom období zbierajú aj samostatné kvety. Z obsahových látok je v Komonici prítomný kumarín, kumarínové glykozidy, melilotín (láktón kyseliny melilotovej), purínové alkaloidy, cholín, triesloviny a flavonoidy. Enzymaticky sa kumarínové glykozidy pri sušení štiepia na samotný kumarín, ktorý potom rastline dodáva príjemnú sladkastú vôňu. Na základe prítomnosti kumarínových derivátov má rastlina značnú schopnosť znižovať zrážanlivosť krvi. Okrem toho sa výťažky z komonice používajú aj na liečbu rán a do obkladov proti opuchom ale aj pri ochoreniach horných dýchacích ciest. 

Ohľadne týchto liekov alebo metódy liečenia sa opýtajte svojho lekára alebo farmaceuta Apoteky Alexandra, sme vám k dispozícii 24/7.