Back to the list

Je tu ešte niekto, kto nevie, že fajčenie škodí?

Fajčenie škodí zdraviu (niekoľko krát zopakované...), spieva slovenská kapela Vidiek. Keď už mám počúvať slovenskú pesničku o nikotínovom opare, tak radšej cigaretku na 2 (slovom dva) ťahy od Riša M. Možno, že jeho pesnička, kde spieva nebude to také ľahké je v skutočnosti o jeho snahe prestať fajčiť a nie o rozchode... ktovie..  Ale to som už trochu odbočil od vlastnej témy. Fajčenie a pitie alkoholu sú už od staroveku najobľúbenejšie voľnočasové aktivity ľudí. 


Chemicky by sme to mohli podať ako nikotín a etanol. Či už fajčíte cigarety kupované, alebo poctivo doma ušúľané, bafkáte cigary, prípadne fajočku z lipového dreva, jedna vec je vždy rovnaká. Okrem nikotínu nasávate ešte kopu ďalšieho nepriaznivého pre telo. O elektronických cigaretách sa tu baviť teraz nebudeme. Základom všetkého je tabak. Tabak sú vysušené, prípadne ešte inak spracované listy viacerých rastlín rodu Nicotiana z čeľade ľuľkovitých, najčastejšie Tabak virgínsky (Nicotiana tabacum). Túto dnes absolútne famóznu rastlinu sme do Európy doniesli zo Severnej Ameriky. Miestni indiáni tabak používali dlho pred príchodom Európanov. Odvtedy sa tabak udomácnil aj v Európe a je možné ho bez problémov pestovať aj u nás. Za hlavnú aktívnu zložku tabaku sa považuje alkaloid nikotín. Vysušený tabak obsahuje len okolo 0,5% nikotínu na hmotnosť, čo je dobre pretože nikotín je jedovatý už vo veľmi malých dávkach. V čistej forme je to relatívne viskózna kvapalina sýto žltej farby, ktorá sa relatívne ľahko odparuje. Na ľudské telo má pôsobí širokým spektrom účinkov. Nikotín bol kedysi použitý ako modelová látka pre stimuláciu určitých receptorov v tele človeka, ktoré sa dodnes volajú nikotínové receptory (sú samozrejme aktivované nikotínom) aj keď nikotín sa samozrejme za normálnych okolností v ľudskom tele nenachádza. Ak rozmýšľate čo má spoločné nikotín s kyselinou nikotínovou (jej amid, nikotínamid alebo niacín je vitamín B3) je to len fakt že synteticky bola kyselina nikotínová prvý krát pripravená oxidáciou nikotínu silným oxidačným činidlom. A štrukturálne sú obe látky pyridín substituovaný v polohe 3. Kyselina nikotínová nie je metabolitom nikotínu (aspoň nie u ľudí).

Z medicínskeho hľadiska sú najdôležitejšie jeho účinky na centrálny nervový systém. Iné zdroje nikotínu – náplasti, žuvačky a spreje sa používajú v pokusoch o ukončenie fajčenia. Pri fajčení treba nikotín premeniť na dym (plynnú fázu) a to sa dosiahne horením (oxidáciou). Pri horení organického ale aj umelého materiálu vznikajú rôzne nezdravé látky. Okrem rôznych reaktívnych radikáloch, horenie je nakoniec reakcia látok s kyslíkom, pri ktorej vzniká aj kopa rôznych karcinogénnych látok. To sú látky, ktoré vyvolávajú vznik rakoviny pomocou rôznych mechanizmov. Najčastejším typom rakoviny spojenej s fajčením je samozrejme rakovina pľúc, ale okrem nej môže vznikať aj rakovina hrtana alebo dokonca rakovina ústnej dutiny. Okrem rakoviny fajčenie spôsobuje ešte celú plejádu zdravotných problémov. Kardiovaskulárne choroby, infarkt myokardu, stenózy ciev, aterosklerózy, chronickú obštrukčnú chorobu pľúc. Menej známe je spojenie fajčenia s zubným kazom, Alzheimerovej choroby, žalúdočných vredov a Cronhovej choroby. U väčšiny fajčiarov je fajčenie okrem inhalácie nikotínu spojené aj so samotným procesom, alebo dalo by sa povedať "ceremóniu" fajčenia. Tomuto sa pripisuje relatívne nízka úspešnosť používania klasických nikotínových náhrad. Väčšina fajčiarov tvrdí že fajčenie znižuje stres, avšak mnoho štúdií naznačuje že fajčenie práveže zvyšuje stres. Najviac ľudí začína fajčiť práve v období puberty a preto sa zakázaný akt fajčenia spája s klasickou rebéliou tohto veku. Fajčením a jeho spojením so psychikou, sexualitou a podobnými abstraktnými vecami sa zaoberal aj slávny neurológ a psychoanalytik Sigmund Freud. Ale ako povedal sám Sigi: "Cigara je niekedy naozaj len cigara...". 

Ale tak čo ak nemôžete prestať? Skúsili ste lepiť náplasti, žuť žuvačky (možno aj žuvací tabak) a inhalovať sprej, ale nič nepomohlo. Už ste sa zmierili s tým, že fajčenia sa už nezbavíte. Tak prečo neskúsiť aspoň nejaký výživový doplnok pre fajčiarov. Špeciálna zmes HCK je tu pre vás! Veľké množstvo antioxidantov, napríklad vitamín E a C, glutatión, flavonoid katechín a Selén, ktoré chránia pred masívnym zvýšeným reaktívnych radikálov vzniknutých spaľovaním pri fajčení. L-arginín ktorý je donorom NO (viac čítajte tu), ktorý pôsobí protektívne na cievy a celkovo kardiovaskulárny systém, chráni pred poškodením týchto štruktúr fajčením. Vápnik a vitamín D3 pretože podľa niektorých štúdii fajčenie znižuje hladiny vápnika v kostiach u fajčiarov. Taurín a ostatné proteogénne aminokyseliny ževraj tiež dokážu znížiť poškodenie organizmu fajčením (podrobnosti nájdete na odkaze). 

Ohľadne týchto liekov alebo metódy liečenia sa opýtajte svojho lekára alebo farmaceuta Apoteky Alexandra, sme vám k dispozícii 24/7.