Back to the list

Jastrabina lekárska na liečbu cukrovky


Jastrabina lekárska (Galega officinalis) je trváca bylina, ktorá môže dorásť do výšky až jedného metra s ryhovanou stonkou. Listy sú striedavé, nepárno perovito zložené s prílistkami. Kvety jastrabiny sú usporiadané do strapcov, sú bledofialové alebo fialové. Plodom sú kostrbaté struky. Táto rastlina je na Slovensku domáci druh. 


Na liečebné účely sa zbiera kvitnúca vňať počas leta. Niekedy sa zbierajú aj samotné semená. Najdôležitejšou obsahovou látkou je guanidínový derivát galegín (ten bol najprv považovaný za alkaloid). Galegín dokáže znižovať hladinu krvného cukru. Na základe jeho chemickej štruktúry bolo vyvinuté liečivo metformín, ktoré sa dodnes úspešne používa na liečbu cukrovky druhého typu. Najväčšie množstvo galegínu sa nachádza v semenách jastrabiny. 


Okrem galegínu sa v tejto rastline nachádzajú ešte flavonoidné glykozidy, saponíny, triesloviny a nejaké horčiny. V ľudovej medicíne sa používala jastrabina na podporu tvorby mlieka (aj u hospodárskych zvierat), ako diuretikum, proti cukrovke a ale aj na niektoré kožné ochorenia. Rastlina sa dnes považuje za jedovatú pre človeka. 

Ohľadne týchto liekov alebo metódy liečenia sa opýtajte svojho lekára alebo farmaceuta Apoteky Alexandra, sme vám k dispozícii 24/7.