Back to the list

Jarabina vtáčia – jej plody liečia trávenie


Jarabina vtáčia (Sorbus aucuparia) je nízky strom s nepárno perovito zloženými listami, ktoré sa skladajú zo štyroch až deviatich lístkov ostro-kopijovitého tvaru s pílkovitým okrajom. Kvety sú usporiadané do chocholíkových vrcholíkov. Plodom jarabiny vtáčej sú červené alebo žlté guľaté malvice. Je to domáci druh, často rastie aj vo vyšších nadmorských výškach. 


V niektorých oblastiach Európy sa plody konzumujú a často sa z nich vyrábajú aj alkoholické nápoje. Okrem toho sa plody používajú aj ako krmivo pre zvieratá. V neskorých jesenných mesiacoch sa na liečebné účely zbierajú zrelé plody. Okrem zrelých plodov sa niekedy zbierajú aj listy alebo kvety. 


Z účinných látok sa v plodoch nachádzajú hlavne organické kyseliny (sorbínová, jablčná, iné), cukry (aj cukorný alkohol sorbitol), triesloviny, pektín, amygdalín a vitamín C. Plody sa v liečiteľstve používajú ako slabé preháňadlo, ako diuretikum (močopudný prípravok), na zlepšenie fungovania čriev, proti reume a močovým kameňom.  

Ohľadne týchto liekov alebo metódy liečenia sa opýtajte svojho lekára alebo farmaceuta Apoteky Alexandra, sme vám k dispozícii 24/7.