Back to the list

Imunita: policajný zbor nášho tela 

V tejto krajine je imunita spájaná skôr s ústavnými činiteľmi. Nejakú imunitu majú všetci ľudia a ak funguje správne, človek si to ani neuvedomuje, pretože je zdravý


Imunitný systém v ľudskom tele je vysokokomplexný a zahŕňa mnoho typov buniek, proteínov a iných prírodných molekúl. O imunitnom systéme by sa dalo hovoriť ako o policajnom zbore nášho tela. 

V rámci tohto zboru existujú rôzne špecializované oddiely, ktoré sa podieľajú na boji proti špecifickej hrozbe. Rovnako ako sa niektoré bunky špecializujú na boj proti určitým patogénnom. V rámci polície aj imunitného systému je životne dôležitá kontrola ich činnosti. Túto kontrolu si môžeme vysvetliť na dvoch extrémoch spojitého spektra kontroly nad aktivitou polície a imunitného systému. 

Keď je imunitný systém odtrhnutý z reťaze

Prvým extrémom je nízka kontrola. Dalo by sa povedať, že je to stav, keď je imunitný systém odtrhnutý z reťaze. Polícia má právo vziať nebezpečné osoby do väzby, alebo v extrémnych prípadoch zneškodniť.

V imunitnom systéme existuje skupina buniek, ktoré sú schopné zabiť nezdravé bunky, ktoré sú telu vlastné, ako napríklad rakovinové bunky alebo bunky nakazené vírusmi. V oboch prípadoch je nutná kontrola. Policajti nemôžu len tak po každom strieľať. Tak isto ako špecializované bunky imunitného systému nemôžu likvidovať zdravé bunky tela

Autoimunitné ochorenia ako error imunity

Ochorenia, pri ktorých imunitný systém napadne zdravé bunky, sa nazývajú autoimunitné. Do tejto kategórie patria v dnešnej dobe doslova chorobne rozšírené alergie, astma, reumatoidné ochorenia a mnohé veľmi vážne vrodené ochorenia. 

Špeciálnym prípadom, ktorý nezodpovedá presne vyššie uvedenej definícii sú rôzne transplantácie. Z amerických filmov všetci poznajú, že pri transplantáciách je najprv nutné nájsť vhodného darcu, aby bola transplantácia úspešná. 

Skutočnosť je však výrazne zložitejšia, pretože okrem prípadu, kedy ide o identické dvojičky, budú vždy darované tkanivá a orgány v tele príjemcu cudzie. Liečivá používane v týchto prípadoch sa nazývajú imunosupresanty. Sú to látky, ktoré dokážu potlačiť aktivitu imunitného systému alebo nejakej jeho časti. 

Nízka úroveň kontroly môže dopadnúť fatálne

Opačným extrémom je vysoká úroveň kontroly. Keď je aktivita polície a imunitného systému potlačená, kriminálne živly a patogénne mikroorganizmy sú na vzostupe.

Imunitný systém udržuje neustále útoky miliárd baktérii, plesní, vírusov a dokonca aj niektorých prvokov. 

Bojujte s imunostimulantmi

S príchodom jesene a školy dostane zabrať imunitný systém nielen u detí. Látky ktoré podporujú aktivitu imunity sa nazývajú imunostimulanty. Je dôležité si uvedomiť, že na rozdiel od imunosupresantov, imunostimulanty v skutočnosti naozaj len podporujú imunitný systém. Nie sú schopné zázračného navrátenia aktivity, ani nie sú schopné ho efektívne nahradiť. 

Ak by to boli schopné takých výkonov, väčšina infekčných ochorení by dnes už neexistovala. V poslednej dobe bol v oblasti výživových doplnkov a voľnopredajných preparátov na posilnenie imunity vysoký nárast v počte produktov na trhu

Veľmi populárne sú glukány

Naozaj populárne sú glukány – od imunoglukánov až po beta-glukány. Z chemického hľadiska sú to rôzne polymérne cukry, ktoré sa v prírode vyskytujú v bunkových stenách mnohých baktérii, húb a niektorých rastlín. Keďže živočíšne bunky, ku ktorým patria, samozrejme, aj bunky človeka, nemajú vo svojej štruktúre bunkovú stenu, tieto biopolyméry za normálnych okolností neobsahujú

Predpokladá sa, že bunky imunitného systému sú schopné rozpoznať prítomnosť týchto zlúčenín s následným zvýšením aktivity, pretože pre imunitné bunky je prítomnosť glukánov spojená s prítomnosťou cudzích baktérii, alebo húb. Glukány pre imunostimulanciá sa získavajú buď z kvasiniek alebo z nejakých makroskopických húb

Stavte na hlivu

Čo sa týka makroskopických húb, je u nás najväčším hitom domáca hliva ustricová (Pleurotus ostraatus). Táto drevokazná huba je vo svete relatívne široko rozšírená. V prírode rastie na odumierajúcom dreve. Umelo je možné ju pestovať napríklad aj na slame a inom rastlinnom materiáli. Na Slovensku je táto huba známa už od nepamäti a má významné miesto v našej kuchyni. 

Poznáte aj iné hubové extrakty?

Ďalším príkladom drevokazných húb, ktoré sa masívne využívajú hlavne v reklamách sú huby Shiitake (rod Lentinula) a huby Reishi (rod Ganoderma). Obe huby sa od antických čias používajú v tradičnej čínskej a japonskej medicíne. Huby Shiitake sú okrem toho aj jedlé. 

Hubové extrakty obsahujúce glukány sa vo výživových doplnkov často kombinujú s inými látkami (extrakty z echinacei alebo zázvoru), minerálmi alebo vitamínmi, ako napríklad vitamín C, vitamíny skupiny D alebo B, zinok. 

Komplexné výživové doplnky ponúkajú aj ďalšie výhody

K výživovým doplnkom stimulujúcim imunitný systém patria napríklad prípravky Imunoglukán P4H, ktorý je vyrábaný vo forme tabletiek, kapsúl, sirupu a dokonca aj krému. 

Výrobky z radu Beta-glukán, výrobky spoločnosti Terezia, ktoré obsahujú extrakty z hlivy, húb Reishi, samostatne alebo v kombinácii s rakytníkovým olejom. Okrem podpory imunity sa uvádza pozitívne pôsobenie glukánov na hladinu cholesterolu a zdravie a elasticitu ciev. 

Okrem glukánov je veľkým hitom v tejto dobe kolostrum. Kolostrum je špecifický typ mlieka, ktorý je produkovaný mliečnymi žľazami cicavcov (vrátane človeka) tesne pred a po pôrode. Zloženie kolostra je odlišné medzi jednotlivými druhmi cicavcov, ale vo všeobecnosti obsahuje vyšší podiel tukov, veľké množstvo proteínov – mnoho protilátok (imunoglobulínov), ktoré prechádzajú z matky na dieťa, niektoré peptidové hormóny a enzýmy. 

Doplnky obsahujú kravské kolostrum v rozmanitých formách, od tekutej formy, cez tablety, kapsule až po lyofilizáty. V niektorých krajinách sa kolostrum konzumuje rovnako ako klasické mlieko alebo vo forme mliečných produktov, napríklad syrov. Pre správne fungovanie imunitného systému je samozrejme nutná prítomnosť vitamínov, esenciálnych minerálov, bohatej stravy a zdravej životosprávy.

Ohľadne týchto liekov alebo metódy liečenia sa opýtajte svojho lekára alebo farmaceuta. Objednajte si svoje doplnky pre posilnenie imunity jednoducho a rýchlo v lekárni Apoteka Alexandra. Sme vám k dispozícii 24/7.