Back to the list

Liečia zápaly či dýchacie cesty. Reč je o ibiši lekárskom a ružovom


Ibiš lekársky (Althaea officinalis) je trváca rastlina, ktorá môže dorastať až do výšky okolo 120 centimetrov. Listy ibiša sú stopkaté, srdcovitého tvaru so zúbkatým okrajom. Kvety sú samostatné, bledo ružovej alebo červenej farby. Plodom sú diskovité tvrdky. U nás sa veľmi často pestuje ako okrasná rastlina, ale rastie aj divoko. Rastlina je pravdepodobne domáca v Európe. Na liečebné účely sa zbierajú viaceré časti rastliny. 


Koreň sa zbiera na jeseň, listy a vňať sa zbierajú v lete. Z obsahových látok je tu sliz (hlavne v koreni), v listoch je aj silica, okrem toho je tu aj škrob a asparagín. V liečiteľstve sa používa proti bolesti, zápalom, ochoreniach dýchacích ciest a obličiek, ale aj v rôznych vonkajších prípravkoch. Sliz z koreňa ibišu sa kedysi používal bohato v cukrárstve. 


Ibiš ružový (Althaea rosea) je trváca bylina, ktorá pri ideálnych podmienkach môže dorastať do výšky až dvoch metrov. Listy sú stopkaté, troj až päťlaločnaté s vrúbkovanou čepeľou. Kvety sú usporiadané do strapcov. Plodom sú trvdky. U nás je donesený druh, pestuje sa okrasne. Za originálny domov tejto rastliny sa považuje malá Ázia. Dnes sú vyšľachtené mnohé varianty. Na liečebné účely sa zbierajú kvety Ibiša ružového v lete. Podobne ako u Ibiša lekárskeho z obsahových látok je tu hlavne sliz, triesloviny a glykozidy. Kvety samozrejme obsahujú aj antokyánové farbivá. Prípravky sa používajú na vykašliavanie, pri zápaloch sliznice, napríklad do kloktadiel, ale aj pri niektorých kožných ochoreniach. 

Ohľadne týchto liekov alebo metódy liečenia sa opýtajte svojho lekára alebo farmaceuta Apoteky Alexandra