Back to the list

Horčinka horká a iberka horká. Ktorá podporuje trávenie, ktorá tvorbu mlieka?


Horčinka horká (Polygala amara) je trváca bylina, ktorá môže dosahovať výšku 30 centimetrov. Jej listy sú celistvo okrajové, kopijovité, dolné listy sú v ružici. Kvety sú usporiadané do strapcov, sú bielej, ružovej alebo modrej farby. Plodom je tobolka. Na Slovensku je horčinka domácim druhom. Na liečebné účely sa zbiera celá rastlina aj s koreňom v mesiacoch máj až jún. V ľudovom liečiteľstve sa používa hlavne na zvýšenie tvorby mlieka. 


Na rovnaký účel sa používa aj u hospodárskych zvierat. Ďalej jej využitie nachádzame pri nachladnutí a pri metabolických poruchách. Z obsahových látok sú tu hlavne saponíny (kyselina polygalová, gaulterín) a silica. 


Iberka horká (Iberis amara) je jednoročná bylina, ktorá môže dorastať až do výšky 80 centimetrov. Dolné listy sú lopatkovité, horné sú klinového tvaru. Kvety bielej farby sú usporiadané do chocholíkových strapcoch. Plody sú krídlaté šešuľky. Originálnym domovom Iberky je južná Európa. Na liečebné účely sa zbiera vňať od mája do augusta. Používa sa na zvýšenie tvorby žalúdočných štiav a žlče, a tiež na niektoré kožné problémy. Z obsahových látok obsahuje hlavne rôzne sírne zlúčeniny, silice a horčiny. 

Ohľadne týchto liekov alebo metódy liečenia sa opýtajte svojho lekára alebo farmaceuta Apoteky Alexandra.