Back to the list

HCK - zuby a zdravotné problémy so zubami

Každý z nás toho má niekedy plné zuby. Čoho? No to záleží od okolností, ale v prípade niektorých ľudí to môžu byť dokonca aj problémy zubného charakteru. Poďme sa teda pozrieť tomuto problému na zub! O zuby a ústa všeobecne sa treba starať. Zuby treba poriadne a pravidelne čistiť, zdravo sa stravovať a tak ďalej. Ale toto všetko sa ľahko hovorí ale v niektorých prípadoch už trochu ťažšie koná.


Správna ústna hygiena je vysoko dôležitá, o tom niet pochýb. Jej zanedbanie vedie k mnohým problémom. Rôzne časti úst môžu podľahnúť mnohým druhom ochorení. Zuby, ďasná, pery alebo jazyk sú všetko potenciálne obete. Ale sústreďme sa teraz na problémy zubov a štruktúr s nimi spojenými. Zubné kazy sú asi všeobecne najznámejšie, ale nie je to rozhodne jediný problém v tejto oblasti. Ďasná môžu tiež podliehať zápalu. Nesprávna alebo nedostatočná ústna hygiena vedie spolu s iným k zvýšeniu osídlenia ústnej dutiny rôznymi baktériami a mikroskopickými hubami a vzniku zubných plakov. Tieto mikroorganizmy dokážu vytvoriť takzvaný biofilm, ktorý pokryje zuby a ďasná. Niektoré zdroje dokonca uvádzajú, že aj niektoré vírusy môžu byť zodpovedné za progres týchto problémov. Prítomnosť mikroorganizmov priláka bunky imunitného systému a dôjde k vzniku zápalovej reakcie. Imunitné bunky začnú produkovať rôzne mediátori zápalu. Zápal je zdravá odpoveď organizmu na infekciu ale má samozrejme aj negatívny dopad na tkanivá v ktorých prebieha. Zapálené ďasná sú zväčšené (napuchnuté), boľavé a majú tendenciu krvácať. Silne páchnuci dych a prítomnosť nepríjemnej chuti v ústach môžu byť tiež prítomné. Neliečený zápal ďasien môže potom viesť k ústupu ďasien. Ustupujúce ďasná dokážu vytvoriť optickú ilúziu že sa „predlžujú“ zuby, ale v skutočnosti je to závažný symptóm, ktorý naznačuje prítomnosť choroby. Toto ďalej môže viesť až porušeniu spojivového väziva, ktoré spája zub s kosťou, v ktorej sú zasadené. Finálnym štádiom je potom vypadávanie zubov alebo dokonca zápal okostice (obal kosti). 

Okrem zlyhania orálnej hygieny sú aj iné príčiny, ktoré môžu buď priamo viesť alebo prispieť k vzniku zápalu ďasien. Závažná podvýživa, hlavne chýbanie vitamínu C (skorbut) je jedným z takýchto faktorov. Ďalším je ako inak fajčenie, ktoré spôsobuje výrazne znečistenie ústnej dutiny. To vedie k zníženiu schopnosti liečiť zranenia a zníženiu imunitnej odpovedi v tejto telesnej dutine. Ďalej sú tu oba typy cukrovky (typ I aj typ II), ktoré podporujú vznik tohto ochorenia. A čo robiť proti vzniku zápalu ďasien ale aj zubného kazu a s tým spojených problémov? Tak ako je to prakticky s každou chorobou aj v tomto prípade je prevencia lepšia ako terapia! Závažnejšie štádia zápalu ďasien alebo dokonca okostice sa liečia inými postupmi, samozrejme pod vedením doktora. Absolútnym základom prevencie je správna ústna hygiena. Okrem rôznych zubných pást a zubných kefiek existujú aj iné pomôcky. Napríklad rôzne typy medzizubných kefiek, zubných nití a ústnych vôd. Okrem „klasických“ ústnych vôd ako sú napríklad prípravky značky Listerine, existujú aj ústne vody obsahujúce protizápalové liečivá. Väčšinu z týchto výrobkov samozrejme nájdete v našej lekárni. Ale ak máte pocit, že by bolo dobré k začínajúcemu zápalu ďasien mať aj nejakú podpornú terapiu, HCK Komplex je tu pre vás! Hlavnou zložkou tejto zmesi je vápnik a vitamín D. Vápnik je kľúčovým prvkom pre správny rast a fungovanie nielen zubov ale aj kostí, nakoľko je principiálny pre ich štruktúru. Vitamín D je zase esenciálny pre zdravý metabolizmus vápnika v ľudskom tele. Okrem nich sa ďalej v tomto mixe ešte nachádza plejáda účinných antioxidantov – tu môžeme spomenúť napríklad katechín, koenzým Q10 a selén. Zvyšok tvorí ešte ostatné vitamíny a niektoré proteogénne aminokyseliny. 

Ohľadne týchto liekov alebo metódy liečenia sa opýtajte svojho lekára alebo farmaceuta Apoteky Alexandra, sme vám k dispozícii 24/7.