Back to the list

HCK - Objavte úľavu od nepríjemného svrbenia ak trpíte neurodermatitídou

Poznáte ten pocit keď vás niečo svrbí, ale akokoľvek sa škriabete nič nepomáha? Nie? Tak to máte naozaj šťastie! Ale v prípade že to je skutočnosť, môžu za týmto byť viaceré zdravotné problémy. Jednou z nich je neurodermatitída.


Hlavným príznakom je neustály pocit svrbenia na určitej časti tela, ktorý potom neodvratne vedie ku chronickému škriabaniu postihnutej časti tela. Opakované škriabanie kože v týchto miestach potom vedie k jej zhrubnutiu a hyperpigmentácii (nadmerné stmavnutie kože vznikajúce bez náležitého vonkajšieho stimulu). Zdá sa že tento zdravotný problém prebieha podľa modelu takzvaného „začarovaného kruhu“. Na začiatku je nejaký stimulus, ktorý dráždi a irituje kožu. Toto spôsobuje že človek si začne škriabať túto kožu, ktorá potom v dôsledku tohto začne hrubnúť. Takto zhrubnutá koža potom začne svrbieť aj bez zjavného vonkajšieho stimulu. Tento pocit sa nakoniec začne šíriť aj na ostatné predtým nepostihnuté časti tela a začarovaný kruh začína odznova. U drvivej väčšiny ľudí trpiacich na toto ochorenie, je pocit svrbenia výrazne zvýšený pri psychologickom strese ale aj pri niektorých psychologických poruchách (manické poruchy, depresia, patologická úzkosť a iné). Neurodermatitída je tiež často spojovaná s atopickým ekzémom a nadmernou koncentráciou histamínu v organizme. Preto neprekvapuje, že konvenčná terapia neurodermatitídy je viac-menej rovnaká ako terapia alergie alebo atopickej dermatitídy - H1-antihistaminiká alebo glukokortikoidy. 


Ďalšou možnosťou je aj psychoterapia, ktorá je cielená hlavne na úľavu od psychologických problémoch ktoré zosilňujú príznaky tohto ochorenia. Alternatívou je samozrejme aj špeciálna zmes HCK Komplexu. Táto zmes obsahuje vyššie koncentrácie vápniku a zinku. Vápnik aj zinok sa už od dávna používajú v mastiach na liečbu podráždenej a/alebo poškodenej kože. Na internete je tiež uvádzané, že lyzín (proteogénna aminokyselina) a ornitín (neproteogénna aminokyselina) taktiež pomáhajú pri neurodermatitíde. Farmakologický princíp tohto prístupu mi nie je známy, ale to neznamená, že to nefunguje! Ďalej je tu vitamín C a E, ktoré sú kritické pre správne fungovanie slizníc a kože. Oba tieto vitamíny sú tiež vysoko účinné antioxidanty. A cez tieto dva sa dostávame k poslednej skupine tvoriacej túto zmes. Je tu viacero esenciálnych antioxidantov, okrem vitamínu C a E je tu ešte katechín (flavonoid) a selén (anorganický antioxidant). Nakoľko je vysoká podoba s atopickým ekzémom existuje pravdepodobnosť že chronický zápal je súčasťou patofyziológie. A výraznou súčasťou zápalu je samozrejme aj oxidačný stres. 

Ohľadne týchto liekov alebo metódy liečenia sa opýtajte svojho lekára alebo farmaceuta Apoteky Alexandra, sme vám k dispozícii 24/7.