Back to the list

HCK - Účinná podpora v boji s rakovinou

Rakovina je veľmi vážne ochorenie, ktoré sa v poslednom storočí stalo veľkým problémom vo vyspelom svete. Podstata rakoviny je jedinečná oproti ostatným ochoreniam. Pozmenené telu vlastné bunky – rakovinové bunky sa nekontrolovateľne a veľmi rýchlo delia a nakoniec „vytlačia“ zdravé bunky. Pojem vytlačia je trochu zavádzajúci, v skutočnosti sú dôsledky rakovinového bujnenia sú smrteľné pre dotknuté bunky aj pre celé telo. Podľa toho, kde rakovinové bunky vzniknú sa líši závažnosť aj príznaky nádorových ochorení. 


Dôležitým faktom je, že rakovinové bunky sú pozmenené ľudské bunky. Nie sú to baktérie, mikroskopické huby alebo prvoky. Toto spôsobuje veľké problémy pri terapii rakoviny, pretože liečivá určené na boj s vyššie uvedenými choroboplodnými zárodkami fungujú na základe biochemických rozdieloch medzi nimi a ľudskými bunkami. Účinkujú na nejaký metabolický prvok, ktorý je charakteristický len pre bunku, ktorá je cudzia. Jediným podobným prístupom je liečba vírusových ochorení, pretože vírusy skutočne žijú len vo vnútri buniek, ktoré infikujú (sú to pravé bunkové parazity). Nakoľko sú rakovinové bunky, v princípe pozmenené bunky, z rovnakého ľudského tela je veľmi ťažké, respektíve skôr takmer nemožné, nájsť liečivá, ktoré by poškodzovali len rakovinové bunky bez toho aby zasiahli aj zdravé bunky v tele. Nie je preto vôbec prekvapujúce, že liečivá na rakovinu (cytostatiká) majú veľmi výrazné a časté nežiadúce účinky. Okrem farmakoterapie je často používanou aj rádioterapia, ľudovo známa ako ožarovanie. Podstatou ožarovania je fakt, že rádioaktívne žiarenie je vysoko účinné v zabíjaní rýchlo sa množiacich buniek (poškodenie mechanizmu replikácie nukleových kyselín). Ako sme si na začiatku povedali, rakovinové bunky sa veľmi rýchlo delia. Bohužiaľ okrem nich sa rýchlo delia aj viaceré typy zdravých buniek – bunky vlasových vačkov, spermie, bunky kostnej drene ale aj iné. Pri takýchto radikálnych formách liečby ale samozrejme aj závažnosti rakoviny ako takej je veľmi dôležitá aj podporná terapia po prekonaní nádorového ochorenia. Táto podporná terapia je cielená na zotavenie organizmu z dopadov rakoviny ako aj z vedľajších a nežiadúcich účinkov jej liečby. 


Ďalšou funkciou je ešte aj zabránenie návratu rakovinového ochorenia (takzvanej remisie rakoviny). V rámci tejto podpornej terapie existuje aj špeciálna zmes HCK Komplexu. Sú tu bioflavonoidy (napríklad katechín), rastlinné polyfenolické zlúčeniny, ktoré majú rôzne prospešné účinky na ľudské telo – protizápalový, antioxidačný a podobne. Tieto sekundárne metabolity sú preto často používané ako podporná terapia pri rôznych ochoreniach. Potom je tu L-karnitín (zwitteriónová zlúčenina), ktorý pomáha s únavou a získavaním svalovej hmoty po rakovine. Ďalej je tu extrakt zo ženšenu, čo je známa rastlina, ktorá sa už od staroveku v niektorých kultúrach používa na zlepšenie zdravia a predlženie života. Je tu aj sekundárny rastlinný metabolit kurkumín. Táto zlúčenina, ktorá sa bohato používa v indickej kuchyni, sa v posledných desaťročiach tlačí niektorými výskumníkmi skoro ako všeliek na rôzne zdravotné problémy. Zinok sa označuje ako prvok, ktorý má vysokú aktivitu v prevencii vzniku rakoviny podľa niektorých štúdií. Zvyšok zmesi sú potom všetky potrebné vitamíny a mnoho vysoko účinných antioxidantov. Oxidačný stres sa už dlhodobo pokladá, za jeden z dôležitých faktorov vzniku rakoviny. Sú tu okrem iných koenzým Q10, glutatión a selén.Zmes HCK Komplexu je výlučne podporný prostriedok pri terapii daných zdravotných problémov a nie je určená ako náhrada liečby navrhnutej lekárom, alebo lekármi. 

Ohľadne týchto liekov alebo metódy liečenia sa opýtajte svojho lekára alebo farmaceuta Apoteky Alexandra, sme vám k dispozícii 24/7.