Back to the list

HCK - Syndróm vyhorenia

Burnout syndróm, tiež známy ako syndróm vyhorenia je psychologický stav spojený s prácou. S prácou, tým je myslené so zamestnaním. Teraz si ešte vysvetlíme čo to je vlastne syndróm. Syndróm je v medicíne charakterizovaný ako súbor symptómov, ktoré sa vyskytujú v rovnakom čase u daného pacienta. 


Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) dnes klasifikuje vznik tohto syndrómu ako neúspešné zvládnutie chronického stresu spôsobeného zamestnaním, ktoré vyústi do príznakov ako sú: pocity neskutočnej únavy, vyčerpania energie, mentálneho zlomu, negatívnemu prístupu k zamestnaniu a zníženej pracovnej efektivite. Už teraz počujem všetkých tých ľudí, že to nie je psychologická porucha ale jednoducho „reakcia na prácu“… Alebo že to sú len výhovorky a spôsob ako sa vykrútiť z roboty. Ale tak nalejme si čistého vína teraz! Kto z nás už niekedy v živote nemal naozaj otrasnú prácu. Neskutočne namáhavú, špinavú, neuveriteľne nudnú, takmer nekonečnú, smradľavú alebo ešte nebodaj kombináciu tých predchádzajúcich možností. V takých podmienkach vyhorí aj ten najsilnejší plameň. Je ale možné, že tu je aj iný uhoľ pohľadu na túto problematiku. Mojou alternatívnou teóriou je, že to vyhorenie v názve v skutočnosti označuje ukončenie takzvaného pracovného zápalu. Neviem ako je to v prípade takéhoto zápalu, ale normálny zápal, je vlastne fyziologickým procesom v tele. Ale či je aj pracovný zápal fyziologickým procesom? Na túto otázku vedci stále hľadajú odpoveď! Úprimne najhoršie je asi mať prácu, ktorá vás naozaj nebaví. Ale je to hlboká utópia, kde by každý človek na svete vykonával len prácu, ktorá ho baví. Ako sa hovorí v angličtine: je to špinavá robota, ale niekto hu robiť musí! Ešte nakoniec taká úvaha, že ako by tento syndróm vyzeral za bývalého režimu. Bolo by možné vyhorieť v rámci plnenia päťročnice? Keď tak sledujem tie staré filmové týždenníky, kde všetci proletári pracujú na 106% a plnia ciele socialistickej práce napadne ma ako by sa vtedy k tomu postavili stranícke kádre. Priznali by si, že svetlejšie zajtrajšky boli by možné len za cenu vyšťavenia pracovnej triedy? A čo ak je niekto vyhorený? Existuje ešte nejaká pomoc, alebo je už všetko stratené? Samozrejme, že nie! Jednou z možností ako sa s burnout syndrómom vyrovnať je psychoterapia. Ale koľko ľudí dnes má peniaze a hlavne čas na psychoterapiu? 

A okrem toho, psychoterapia to znie tak trochu negatívne. Veď v tom slove je aj časť „psycho“ a to je strašidelné slovo. Druhou možnosťou sú samozrejme stimulujúce preparáty. Ale ktoré legálne preparáty sú naozaj dobré a čo je iba obyčajná reklama? Ak sa vám nechce riešiť táto otázka je tu pre vás nachystaná zmes HCK. Jej súčasťou je napríklad dnes často spomínaný karnitín (neproteogénna aminokyselina), ktorý je nutný pre tvorbu energie z mastných kyselín v mitochondriách. Na základe tohto sa používa napríklad aj u športovcov na zvýšenie výkonu. Karnozín je dipeptid, ktorý primárne funguje ako antioxidant v pracujúcich svaloch, kde neutralizuje kyslíkaté radikály vzniknuté práve pri oxidácii mastných kyselín. Ďalej taká Rhodiola, čo je rod rastlín, ktoré rastú hlavne v arktických oblastiach Európy, Ázie a Severnej Ameriky. Tradičná medicína z týchto oblastí používa rastliny tohto rodu na zvýšenie odolnosti a imunity a na zlepšenie adaptácie človeka na miestne nehostinne podmienky. Ostatné zložky zmesi sú všetky ostatné dôležité vitamíny, antioxidanty a minerály. Ďalej zmes obsahuje takmer všetky proteogénne aminokyseliny. Aminokyseliny sú potrebné na tvorbu proteínov z ktorých sú svaly. Takže na zdvihnutie fyzického výkonu sú potrebné v dostatočnom množstve. Aminokyseliny tryptofán a fenylalanín sú prekurzormi neurotransmiterov sérotonínu a noradrenalínu respektíve. Primerané hladiny týchto látok v centrálnej nervovej sústave sú kľúčové pre psychické zdravie a dostatočný psychický výkon. 

Ohľadne týchto liekov alebo metódy liečenia sa opýtajte svojho lekára alebo farmaceuta Apoteky Alexandra, sme vám k dispozícii 24/7.