Back to the list

HCK- Spoznajte priebeh nádchy a úľavu od nej

O nachladnutí, alebo o nádche som už dva krát písal v tomto a tomto článku. Takže tuto už len krátke zhrnutie o čom to celé je. Príznaky nachladnutia sú kýchanie, kašlanie, upchatie alebo tečúci nos, bolesť hlavy, škrabanie v hrdle, únava a bolesti svalov. 


Intenzita jednotlivých symptómov môže byť rôzna, ľahká chrípka sa napríklad môže zameniť za nachladnutie. Prevencia je jednoduchá ale nie moc účinná. Základné hygienické návyky, vyhýbanie sa preplneným priestorom a masovým akciám, užívanie nejakých imunostimulantov, očkovanie proti chrípke. Príčinou nachladnutia sú najčastejšie vírusy, občas aj baktérie. Z vírusov sú to rôzne druhy ako rhinovírusy, pikornavírusy, koronavírusy (to je dnes ale aktuálne, že?), adenovírusy, chrípkové vírusy ale aj mnohé iné. Relatívne dôležitým faktorom pre šírenie nachladnutia je aj počasie a oslabená imunita. Špecifická liečba nachladnutia neexistuje. Terapia je hlavne symptomatická. Na nosové problémy existuje veľké množstvo nosových sprejov a kvapiek s chemickými alebo prírodnými látkami, ale aj so slanou vodou. Na horúčku a bolesti sú tu liečivá zo skupiny takzvaných „nesteroidných protizápalových liečiv“ kam sa dajú zaradiť napríklad paracetamol, ibuprofén, naproxén a mnohé ďalšie. 


Tieto liečivá sú často kombinované s „pomocnými“ liečivami ako je kofeín, fenylefrín, pseudoefedrín alebo vitamín C. Populárnou formou pre terapiu nachladnutia a chrípky sú takzvané horúce nápoje. Okrem toho existujú ešte mnohé imunostimulanty, napríklad prípravky s obsahom imunoglukánov alebo Reishi húb. Nakoniec sú to rôzne bylinné čaje alebo extrakty z rastlín, prípadne pastilky na cmúľanie. Ako to názov článku naznačuje, existuje samozrejme ešte aj špeciálna zmes HCK komplexu pre boj s nachladnutím. Táto zmes obsahuje napríklad zinok. Je zaujímavé, že v niektorých krajinách je zinok normálnou súčasťou prípravkov pre terapiu nachladnutia a/alebo chrípky. Horúce nápoje, tabletky, pastilky alebo aj dokonca nosové spreje. Predpokladá sa že zinok znižuje zápalovú reakciu, stimuluje imunitný systém a dokáže blokovať inváziu a replikáciu rhinovírusov v ľudskom tele. Ďalej sú tu niektoré bioflavonoidy, ktoré sú známe tým že pôsobia protizápalovo, antioxidačné ale podľa niektorých štúdii aj protivírusovo. Do tejto skupiny patrí okrem iných napríklad Katechín. Potom je tu samozrejme aj vitamín C, ktorý je často súčasťou prípravkov na terapiu a prevenciu nachladnutia. Vitamín C (askorbová kyselina) je okrem iného vysoko dôležitý antioxidant, ktorý tiež stimuluje imunitný systém. Zvyšok sú potom ešte ďalšie vitamíny a iné antioxidanty. 

Ohľadne týchto liekov alebo metódy liečenia sa opýtajte svojho lekára alebo farmaceuta Apoteky Alexandra, sme vám k dispozícii 24/7.