Back to the list

HCK - Prevencia pred ochorením žltej škvrny

Oko je fantastický orgán človeka, ale je bohužiaľ aj náchylné na mnohé ochorenia a zdravotné problémy. Jedným takýmto problémom je degenerácia žltej škvrny (makulárnadegenerácia) (macula lutea). Žltá škvrna je miesto na sietnici oka, kde je najvyššia hustota čapíkov v oku. Obraz, na ktorý sa človek pozerá sa premieta práve na toto miesto. Je zodpovedné za ostrosť videnia. 


Tkanivo, ktoré ju tvorí obsahuje mnoho luteínu a zeaxantínu. Názov žltá, je odvodený od toho, že po smrti má toto miesto práve žltú farbu. Presná patofyziológia tohto ochorenia nie je dodnes známa. Predpokladá sa, že výraznú úlohu majú oxidatívny stres a chronický zápal. Existujú dve základné formy makulárnej degenerácie. Je to suchá forma, pri ktorej sa hromadí patologický agregát (zhluky proteínov a lipidov) na sietnici oka, ktorý spôsobuje poškodenie sietnice vrátane žltej škvrny. Druhou a závažnejšou formou je takzvaná mokrá forma, pri tejto vzniká nadmerný rast ciev v sietnici, čo vedie k zvýšeniu tlaku alebo dokonca aj ku krvácaniu do sietnice, čo samozrejme vedie k poškodeniu oka. Najčastejším dôvodom vzniku degenerácie žltej škvrny je vek, ktorý sa bohužiaľ nedá nijako ovplyvniť. Ďalej je to genetická predispozícia, čiže rodinná anamnéza. Mnohé menšie genetické poruchy zvyšujú riziko vzniku degenerácie. Menej významné faktory sú potom inéc horoby. Hlavne vysoký krvný tlak, ateroskleróza, vysoký krvný cholesterol, obezita,dlhodobé pôsobenie silného UV žiarenia na oči a fajčenie. Symptómy makulárnej degenerácie sú spojené hlavne so zrakom. Najčastejším je porucha zraku, ktorá je charakterizovaná ako objavenie sa rôznych škvŕn vo zrakovom poli, zvýšená citlivosť na silné svetlo, rozmazané videnie, strata kontrastu a anomálne vnímanie farieb. 


V niektorých prípadoch sa uvádzajú aj vizuálne halucinácie. Iné príznaky sú ešte aj ťažké bolesti hlavy a závrate. Dodnes neexistuje žiadna absolútna forma liečby na toto ochorenie. Vlhká forma makulárnej degenerácie sa dá zmierniť niektorými formami laserovej terapie alebo použitím monoklónnych protilátok, ktoré modulujú cievnu funkciu v oku. No ale ako sa hovorí, najlepšou liečbou je prevencia, pripomenieme si, že ako prevencia makulárnej degenerácie sa dá použiť aj špeciálna zmes HCK Komplexu. Obsahuje napríklad extrakt z ginkgo biloba, ktorý má látky, ktoré sú dlhodobo známe tým, že zlepšujú funkciu ciev nielen v mozgu. Ďalej je tu meď, vitamín D 3 a taurín. Podľa niektorých štúdii suplementácia s meďou, taurínom,vitamínom D 3 a/alebo so zinkom znižuje rozvoj príznakov makulárnej degenerácie. Potom je tu lykopén, čo je rovnako ako luteín a zeaxantín karotenoid. Nakoniec zmes obsahuje naozaj bohaté množstvo dôležitých antioxidantov – koenzým Q 10 , α-lipoová kyselina, selén, karnozína vitamín C a E. Zmes HCK Komplexu je výlučne podporný prostriedok pri terapii daných zdravotných problémov a nie je určená ako náhrada liečby navrhnutej lekárom, alebo lekármi. 

Ohľadne týchto liekov alebo metódy liečenia sa opýtajte svojho lekára alebo farmaceutaApoteky Alexandra, sme vám k dispozícii 24/7.