Back to the list

HCK - Pomoc pro hyperaktivite u detí

Hneď na začiatok si povedzme, že čo sa týka psychiatrických diagnóz, je niekedy ťažko určiť ostrú hranicu kedy je daný problém povahová črta a kedy to je už naozaj psychologické ochorenie. V tomto článku by sme si mali povedať niečo o probléme takzvanej hyperaktivity u detí. 


V psychiatrii (ale aj v psychológii) je asi najbližšou diagnózou podobnou tomuto problému porucha aktivity a pozornosti (anglická skratka pre túto chorobu je ADHD – Attention Deficit Hyperactivity Disorder). Takže najprv čo sú príznaky. Patrí sem porucha sústredenia, hyperaktivita (nadmerná aktivita), rušivé správanie a impulzívne správanie. Aby sme to trochu rozvinuli. Poruchy sústredenia zahŕňajú – ťažkosti sústrediť sa na danú úlohu, náklonnosť k ľahkému rozptýleniu sa od danej úlohy, ťažkosti s organizáciou práce, poruchy spracovania informácii a nasledovania inštrukcií od iných ľudí. Hyperaktivita sa prejavuje neustálym pohybom, takzvaným „šibrinkovaním“, neustálym sa hraním s rôznymi vecami alebo predmetmi, nadmerná netrpezlivosť. Rušivé správanie zahŕňa skákanie do reči iným ľuďom a neprestajné rozprávanie. Impulzívne správanie je viac-menej zrozumiteľné, je to konanie alebo rozprávanie vecí ktoré nie sú spoločensky vhodné a niekedy neschopnosť kontrolovať svoj hnev. Naozajstný dôvod vzniku tejto poruchy je väčšinou neznámy, ako je tomu u mnohých psychiatrických poruchách. Je tu samozrejme aj genetický uhol pohľadu na túto problematiku. Tiež existuje pár prípadov, kde je tento stav spojený aj s fyzickým poškodením alebo niektorými ochoreniami mozgu. Ďalšia teória je že zodpovednosť je hlavne na otrave niektorými látkami, jedmi, drogami alebo alkoholom. Pričom „podtypom“ tejto teórie je, že vystavenie plodu niektorým z týchto látok počas tehotenstva, alebo účinok niektorých vírusov na plod počas tehotenstva výrazne zvyšuje riziko vzniku ADHD. Nakoniec je tu samozrejme názor že hlavnou príčinou sú sociálne faktory. Ako sú problémy v rodine, zlá finančná situácia, zlý systém vyučovania, pozeranie moc veľa televízie, moc veľa počítača a ešte neviem čo všetko na svete. A ako sa dá tento patologický stav liečiť? Tak tu sú tri hlavné smery. Prvým smerom sú psychologické postupy. Sú to rôzne terapie cielené na zmenu správania, rodinné terapie, práca s rodičmi ale že vraj aj fyzické cvičenia alebo joga. Druhý smer je úprava stravovania. 


Vyššie som uviedol, že podľa jednej teórie môže pôsobenie niektorých látok vyvolať túto psychologickú poruchu. Vďačným páchateľom sú takzvané umelé farbivá. Sú to chemické látky, ktoré sa pridávajú do rôznych jedál a nápojov aby (ako to ich názov napovedá) upravili farbu týchto potravín. Preto diéty, kde sa obmedzujú potraviny s týmito farbivami sú že vraj prínosné. Okrem farbív sa ešte odporúča zvýšiť prísun mastných kyselín a zinku. Tretím smerom terapie je samozrejme liečenie liekmi. A to hlavne psychiatrickými liekmi. Do tejto skupiny patria niektoré antidepresíva a psycholeptiká ale hlavnou skupinou sú psychostimulanciá. Najslávnejšou látkou tejto skupiny je metylfenidát (v USA bol predpisovaný pod názvom Ritalin). Metylfenidát je farmakologicky veľmi podobný amfetamínu a podobne ako amfetamín je aj relatívne vysoko návykový. Popravde amfetamín sa kedysi aj normálne používal na terapiu ADHD. Je to zaujímavý prístup k terapii, na jednej strane tvrdiť že užívanie drog môže spôsobiť ADHD a na druhej strane predpisovať látky podobné amfetamínu. S touto chorobou sú často spojené aj iné psychologické poruchy (autizmus, patologická úzkosť, poruchy spánku a iné). S diagnózou ADHD súvisí relatívne veľká kontroverzia. Ak si dobre prečítate príznaky musí vám byť jasné, že aspoň pár z týchto príznakov má každé dieťa alebo aj dospelý človek. Je to súčasťou osobnosti alebo už je to psychologická porucha? Kto to vlastne vie? O koľkých deťoch môžete povedať že sú hyperaktívne? Koľké deti nebaví sa učiť, alebo sa stále venovať nejakému nezmyselnému krúžku? Možno že väčšina detí sa chce jednoducho len hrať... Okrem toho je veľká kontroverzia ohľadom terapie ADHD návykovými psychostimulatnmi. Je naozaj také dobré „liečiť“ nejakú hyperaktivitu dieťaťa tým že ho naučíme užívať návykové zlúčeniny? Alebo ich kŕmiť od detstva psychofarmakami? Ja naozaj neviem. Takže čo robiť keď už máte naozaj podozrenie, že vaše dieťa je hyperaktívne, ale nechcete ísť s ním rovno k psychiatrovi a dopovať ho návykovými látkami alebo psychiatrickými liekmi ale zároveň nemáte ani veľkú dôveru k psychologickým postupom terapie? No tak HCK Komplex je tu samozrejme pre vás! Špeciálna zmes obsahuje napríklad zinok, ktorého nedostatok ako sme si už spomínali sa spája s ADHD. Podobné spojenie tejto choroby s nedostatkom železa, vápniku, horčíka, izoleucínu, treonínu (proteogénne aminokyseliny) a vitamínu D3 je tiež na internete. Podľa niektorých štúdii taktiež užívanie výživových doplnkov s L-karnitínom (neproteogénna aminokyselina) znižuje príznaky ADHD. Zvyšok zmesi sú ostatné vitamíny (napríklad vitamín K2) a niektoré antioxidanty (katechín a iné flavonoidy). 

Ohľadne týchto liekov alebo metódy liečenia sa opýtajte svojho lekára alebo farmaceuta Apoteky Alexandra, sme vám k dispozícii 24/7.