Back to the list

HCK - Pomoc pri cievnom ochorení ateroskleróza

Ateroskleróza je nebezpečné ochorenie ciev. Skleróza je všeobecný pojem, ktorý stratu pružnosti, alebo dalo by sa povedať „skostnatenie“ nejakého tkaniva. V prípade aterosklerózy, je napadnutým tkanivom vnútro ciev. Cievy sú vlastne takým potrubím nášho tela, v ktorých preteká krv. Na rozdiel od klasického potrubia v stavbách, cievy sú výrazne flexibilné, čiže sú schopné do určitej miery meniť svoj prierez, čo sa využíva pri zmenách krvného tlaku. 


Toto je možné vďaka hladkým svalom v stenách ciev a špeciálneho tkaniva vo vnútri ciev (takzvaný cievny lúmen). Patofyziológia tohto ochorenia je vysoko komplikovaná. Veľmi zjednodušene sa dá povedať že na základe chronického zápalu, akumulácie cholesterolu a iných tukov a patologických zmien v cievnom lúmene dôjde k vzniku, takzvaného artériosklerotického plaku, ktorý zúži prierez cievy. Takéto zúženie potom vedie k extrémne nebezpečným dopadom na zdravie. Zúženie cievneho prierezu výrazne zvyšuje krvný tlak, porušuje sa prekrvenie orgánu alebo orgánov, ktoré sú krvou zásobované chorými cievami, a existuje aj riziko úplného odtrhnutia celého plaku, ktorý potom spôsobí embóliu (totálne upchatie cievy, z akejkoľvek príčiny). Samotný artériosklerotický plak, je niečo ako vred na vnútornej strane cievy, ktorý je podobne ako klasický vred naplnený bunkami zápalovej odpovede, cholesterolom a v niektorých prípadoch sa tu dokonca hromadí aj vápnik (čo doslova spôsobí skostnatenie cievy). Ako som už vyššie uviedol, toto všetko je v skutočnosti naozaj komplikované a prepojené na viaceré iné procesy v ľudskom tele. Hlbšia rozprava o tom je ďaleko za hranicou tohto článku. Čo sa týka symptómov aterosklerózy je to tiež relatívne komplikovaná záležitosť. Príznaky sú závislé hlavne od toho, kde sa nachádzajú postihnuté cievy. Dajú sa sem zaradiť nadmerná únava, angína pektoris, nadmerné potenie, dýchavičnosť, nevoľnosť, srdcové arytmie, strata vedomia, zvýšené riziko infarktu, mozgovej príhody, poruchy funkcie obličiek alebo dokonca náhla srdcová smrť. 


No a aby sme udržali trend, aj príčin, ktoré prispievajú k vzniku a zhoršeniu je naozaj veľa. Ale jedna taká samostatná príčina vzniku tejto choroby sa nedá identifikovať. K príčinám alebo k rizikovým faktorom vzniku aterosklerózy patria napríklad: cukrovka, vysoký cholesterol, patologické zvýšenie iných krvných tukov, obezita, fajčenie, niektoré genetické poruchy, chronické infekcie niektorými druhmi baktérií, chronický alkoholizmus, „nezdravé“ stravovanie ale ešte mnoho, mnoho ďalších. Terapia aterosklerózy sa väčšinou zameriava na zmiernenie, alebo liečenie vyššie uvedených faktorov, ktoré prispievajú k jej vzniku. Okrem liekov na zníženie cholesterolu, proti zrážanlivosti krvi a proti zápalových liekov sa používajú ešte zmena stravovania, zvýšenie fyzického cvičenia a v ťažkých prípadoch aj chirurgický zákrok. Popri „zdravom“ stravovaní a pravidelnom cvičení je možno použiť aj špeciálnu zmes HCK Komplexu. Táto zmes obsahuje napríklad chróm, ktorého užívanie sa spája so zlepšením prevencie vzniku aterosklerózy. Draslík, ktorý prispieva všeobecne ku znižovaniu krvného tlaku, ktorý je najčastejším dôsledkom aterosklerózy. Horčík, ktorého užívanie ževraj znižuje ukladanie vápniku do plakov. Zinok ktorý zmierňuje chronický zápal. Taurín (amíno sulfónová kyselina), ktorý má podľa niektorých štúdií tiež preventívny účinok voči ateroskleróze. Proteogénna aminokyselina arginín, ktorá sa používa pri biosyntéze oxidu dusnatého (NO), ktorý má výraznú funkciu pri modulácii tonusu hladkých svalov v cievach. Je sú taktiež vitamíny B1 (tiamín) a B9 (kyselina listová), ktorých nedostatok je podobne spojený s rozvojom cievnych ochorení. Nakoniec je v tejto zmesi množstvo antioxidantov, z ktorých mnohé majú aj protizápalové účinky – katechín (flavonoid), koenzým Q10, rezveratrol (polyfenol), selén a vitamín E.Zmes HCK Komplexu je výlučne podporný prostriedok pri terapii daných zdravotných problémov a nie je určená ako náhrada liečby navrhnutej lekárom, alebo lekármi. 

Ohľadne týchto liekov alebo metódy liečenia sa opýtajte svojho lekára alebo farmaceuta Apoteky Alexandra, sme vám k dispozícii 24/7.