Back to the list

HCK - Pomoc kĺbom pri ochorení dna

Dna (hyperurikémia) je chronické zápalové ochorenie postihujúce primárne kĺby. Hlavnými príznakmi je opuch, začervenanie a silná bolesť postihnutého kĺbu. Dna môže postihnúť takmer každý kĺb tela, ale najčastejšie sa vyskytuje na kĺboch palcov nôh. Neliečená hyperurikémia môže viesť až k ťažkému poškodeniu kĺbov, vzniku obličkových kameňov alebo zníženiu funkcie obličiek. Skutočnou príčinou zápalu pri dne je patologické zvýšenie množstva kyseliny močovej v krvi. 


Nadbytočná kyselina močová potom v niektorých tkanivách (hlavne kĺby a obličky) vykryštalizuje ako jej vápenaté alebo sodné soli v ostrých kryštálikoch. Tieto kryštáliky potom mechanicky poškodzujú tkanivo v ktorom sa nachádzajú a vyvolávajú vznik zápalu. Kyselina močová je organická zlúčenina, ktorá svoj názov dostala podľa faktu, že bola prvý krát izolovaná z moču. V ľudskom tele je to konečný produkt metabolizmu purínových báz. Ale čo je príčinou spomínaného hromadenia kyseliny močovej v krvi? Môže to byť spôsobené zvýšenou konzumáciu potravín bohatých na puríny. Sú to hlavne červené mäso, vnútornosti (napríklad pečeň), niektoré ryby, hríby, plody bôbovitých rastlín (fazuľa, šošovica, hrášok) ale aj iné. Ďalšou príčinou sú genetické poruchy, ktoré ovplyvňujú hlavne enzýmy zodpovedné za metabolizmus purínov. Aj iné ochorenia môžu prispieť k vzniku dny. Napríklad obezita, inzulínová rezistencia, metabolický syndróm, otrava ťažkými kovmi, ale aj iné. Taktiež aj niektoré lieky môžu byť faktorom vzniku dny. Existuje viacero možností liečby dny. 


Základom je samozrejme diéta, pri ktorej sa obmedzia potraviny bohaté na puríny, ktoré sme spomínali už predtým. Lieková terapia hyperurikémie sleduje dva postupy. Prvým je zabránenie hromadenia kyseliny močovej v krvi, respektíve zvýšenie jej vylučovania z tela. Všetky lieky, ktoré sa používajú na tento smer terapie sú samozrejme len na predpis. Druhým postupom je používanie liekov, ktoré potláčajú zápal, nakoľko hromadenie kryštálov solí kyseliny močovej spôsobuje vznik zápalu. V tejto skupine sú glukokortikoidy, nesteroidné protizápalové lieky, kolchicín alebo rôzne monoklónne protilátky. Okrem tohto je potrebná ešte aj liečba sprievodných problémov spôsobených dnou. Inou formou tentoraz pomocnej terapie je aj špeciálna zmes HCK Komplexu. Obsahuje glukozamín a metylsulfonylmetán (chemicky správne dimetylsulfón, MSM) čo sú látky, ktoré sa veľmi často používajú na zlepšenie funkcie kĺbov. Podľa internetu dokáže zvýšenie hladiny draslíku a horčíku v krvi zmierniť výskyt záchvatov dny. Aj keď treba dodať, že pre toto tvrdenie chýbajú jasné dôkazy. Niektoré štúdie, tiež tvrdia, že glycín (najjednoduchšia proteogénna aminokyselina) podporuje vylučovanie kyseliny močovej z organizmu. Okrem rôznych vitamínov sú tu ako inak aj dôležité antioxidanty. Sú to flavonoidy, rezveratrol a vitamín C.Zmes HCK Komplexu je výlučne podporný prostriedok pri terapii daných zdravotných problémov a nie je určená ako náhrada liečby navrhnutej lekárom, alebo lekármi. 

Ohľadne týchto liekov alebo metódy liečenia sa opýtajte svojho lekára alebo farmaceuta Apoteky Alexandra, sme vám k dispozícii 24/7.