Back to the list

HCK - Podporte liečbu zeleného zákalu

Glaukóm, alebo po slovensky zelený zákal je vážne ochorenie oka. Existuje viacero typov glaukómu, ale hlavná podstata všetkých typov je rovnaká. Patofyziologickým mechanizmom je nadmerné zvýšenie vnútro očného tlaku. Vo vnútri oka sa nachádza kvapalina, ktorá sa nazýva komorový mok. Porucha rovnováhy medzi vznikom a odtokom komorového moku vedie k jeho hromadeniu vo vnútri oka. 


Tým sa nebezpečne zvýši vnútro očný tlak, čo následne vedie k poškodeniu očného nervu. Neliečený glaukóm potom môže vyústiť k poruche periférneho videnia až úplnej slepoty. Vo väčšine prípadov nie je glaukóm spôsobený výlučne anatomickými poruchami oka (patologické zmeny na štruktúre kanálu, ktorým sa odvádza nadbytočný komorový mok). Je odôvodnené podozrenie že sa patogenéze tohto ochorenia podieľajú aj hormonálne a neurologické vplyvy. Jednoznačná príčina tohto ochorenia nie je doteraz známa. Predpokladá sa že vysoký krvný tlak, genetické predispozície a niektoré iné choroby (napríklad cukrovka) patria medzi hlavné spúšťače vzniku zeleného zákalu. Najčastejšími príznakmi sú poruchy videnia (strata periférneho videnia, svetelné klamy, rozmazané videnie). Zmeny zraku môžu byť v závislosti od typu glaukómu pomalé alebo náhle. Ďalšími symptómami sú výrazné začervenanie a bolesť oka alebo nevoľnosť a zvracanie pri jednotlivých záchvatoch. Základom terapie zeleného zákalu je buď zníženie tvorby alebo zvýšenie odtekania komorového moku tvoreného vo vnútri oka. Terapiu možno uskutočniť pomocou liekov alebo aj bez nich. Drvivá väčšina liečiv na terapiu glaukómu funguje pomocou znižovania tvorby komorového moku. Viaceré farmakologické skupiny sú využívané v rámci liečby, napríklad modifikované prostaglandíny, beta-blokátory, agonisti α-receptorov, parasympatomimetiká a inhibítory karboanhydráz. 


Preferovanou aplikačnou formou týchto liečiv sú očné kvapky, ale niektoré je nutné užívať perorálne. Druhou možnosťou je chirurgická zákrok na oku. Tento môže byť „klasický“ so skalpelom alebo taký ten modernejší zákrok s laserom. V rámci alternatívnej medicíny sú dlhodobo ospevované rôzne obsahové látky z konope. Ako podpornú terapiu k oficiálnej liekovej terapii je možné použiť aj špeciálnu zmes HCK Komplexu. Táto zmes obsahuje napríklad arginín (proteogénna aminokyselina), ktorý je esenciálny pre tvorbu NO (oxidu dusnatého), ktorý sa zase významne podieľa na regulácii krvného tlaku. Dipeptid karnozín, ktorý okrem antioxidačného účinku pôsobí všeobecne ochranne na nervové vlákna je tiež v tomto mixe. Potom je tu aj tetraterpén lykopén, čo je prírodné farbivo, ktoré sa používa v mnohých výživových doplnkov pre oči. Zdá sa,  že zvýšená hladina zinku má tiež priaznivý vplyv na očný nerv. Táto zmes je tiež bohatá na antioxidanty. Sú tu napríklad koenzým Q10, α-lipoová kyselina, vitamín C, selén a rezveratrol.Zmes HCK Komplexu je výlučne podporný prostriedok pri terapii daných zdravotných problémov a nie je určená ako náhrada liečby navrhnutej lekárom, alebo lekármi. 

Ohľadne týchto liekov alebo metódy liečenia sa opýtajte svojho lekára alebo farmaceuta Apoteky Alexandra, sme vám k dispozícii 24/7.