Back to the list

HCK - Podporná terapia na obnovenie príjmu potravy pre pacientov trpiacich podvýživou

V dnešnej dobe v rozvinutých krajinách, a teda aj na Slovensku (aj keď v posledných mesiacoch to tu tak občas nevyzerá) je veľkým problémom obezita. Dokonca sa hovorí aj o akejsi epidémii obezity. Ale ešte stále sa môže vyskytovať, aj keď úprimne v moderných krajinách len ojedinele, aj podvýživa v populácii. Existuje viacero klasifikácii alebo rozdelení podvýživy na základe závažnosti. 


Okrem celkovej podvýživy existujú ešte aj viaceré špecifické typy, ktoré sú spôsobené chýbaním nejakého špecifického vitamínu alebo inej dôležitej živiny, ale o tom sme si toho už dosť povedali v článkoch o príslušných vitamínoch alebo daných látkach. Príznakov môže byť taktiež veľmi veľa, pričom ich charakter často môže byť variabilný na základe závažnosti podvýživy. Za také tie najcharakteristickejšie symptómy patrí nadmerná únava, depresie, poruchy zraku, vypadávanie vlasov a nechtov, poruchy kože, úpadok svalov, chudnutie, poruchy štruktúry kostí, apatia a podobne. Tu musím spomenúť, že podvýživa u detí sa taktiež prejavuje inak ako u dospelých a výrazne ohrozuje správny vývoj dieťaťa. Hlavným dôvodom podvýživy je logicky samozrejme nedostatok potravy, z akejkoľvek príčiny. Okrem tohto sú ešte niektoré chronické ochorenia, ktoré môžu spôsobiť podvýživu hlavne z dôvodu ťažkého narušenia vstrebávania živín z tráviaceho traktu. Do tejto skupiny patria choroby a zdravotné problémy tráviaceho traktu, niektoré chronické infekčné ochorenia (aj také, ktoré nenapadajú priamo tráviaci trakt) a nádorové ochorenia. „Liečba“ podvýživy je v podstate obnovenie prísunu potravy, alebo liečba primárneho ochorenia, ktoré podvýživu spôsobilo. 


V oboch prípadoch sa používa súčasne aj podávanie samotných živín a vitamínov ako podporná terapia. Tuto sa samozrejme dá použiť aj špeciálna zmes HCK Komplexu. Sú tu prítomné všetky vitamíny a veľké množstvo minerálov potrebných pre človeka. Ďalej je tu silymarín, ktorý má vysoko priaznivý účinok na pečeň. Je potrebný pretože pri podvýžive dochádza k výraznému zvýšeniu činnosti pečene, či spôsobí aj vyššie opotrebovanie tohto orgánu. Potom sa v zmesi nachádza aj kreatinín, ktorého hladina je závislá od množstva proteínov v tele. Zvyšok zmesi je tvorený ešte aj niektorými antioxidantmi.Zmes HCK Komplexu je výlučne podporný prostriedok pri terapii daných zdravotných problémov a nie je určená ako náhrada liečby navrhnutej lekárom, alebo lekármi. 

Ohľadne týchto liekov alebo metódy liečenia sa opýtajte svojho lekára alebo farmaceuta Apoteky Alexandra, sme vám k dispozícii 24/7.