Back to the list

HCK - Ochorenia prostaty

Tak opäť tu raz máme tému výlučne určenú pre pánov. Dnešnou témou je prostata a niektoré problémy s ňou spojené. Začnime najskôr tým, čo to tá prostata vlastne je, viete ako sa v Česku hovorí: Svatá prostato! Je to exokrínna žľaza, ktorá je súčasťou pohlavných orgánov muža. 


Jej správny slovenský názov je predstojnica, čo intenzívne naznačuje na fyziologický proces, pri ktorom je ju naozaj treba. Obsahuje hladké svaly a je uložená dole, tesne pod močovým mechúrom. Močová rúra prechádza priamo cez prostatu. Hlavnou úlohou prostaty je vylučovanie súčasti ejakulátu, alebo rýdzo po slovensky semena. V tejto kvapaline sa nachádzajú rôzne dôležité enzýmy, protilátky, látky ovplyvňujúce pH a relatívne veľké množstvo zinku, teda samozrejme okrem spermií. Ďalej sa predtým spomenuté hladké svaly taktiež podieľajú na ejakulácii. Na začiatku života muža je prostata relatívne malá, ale postupne s vekom sa prirodzene do určitej miery zväčšuje. Prostata je síce vo vnútri tela, na rozdiel od ostatných mužských pohlavných orgánov, ale je možné ju „dosiahnuť“ zo zadného východu. Čo je aj podstatou jej vyšetrenia. Ale dosť anatomicko-fyziologických rečí, poďme si teraz povedať niečo o problémoch s prostatou spojených. Rakovina prostaty je nad rámec tohto krátkeho textu a preto sa ďalej pozrieme na zvyšné dva problémy. Prostatitída je zápal prostaty. Tak ako všetky zápaly v tele sa delí na akútny alebo chronický zápal, ale existujú aj iné delenia. Hlavným páchateľom prostatitídy sú rôzne druhy baktérií, ktoré je možno zistiť aj v moči. Existujú aj neinfekčné zápaly prostaty. Medzi príznaky patrí bolesť v oblasti podbrušku, bolesť pri močení, alebo počas sexuálneho styku, teplota a podobne. Druhým a vo vyššom veku vysoko rozšíreným problémom je nadmerné zväčšenie prostaty. Po lekársky sa tento stav nazýva benígna hyperplázia prostaty. Hyperplázia sa dá preložiť ako zväčšenie a benígne znamená, že toto zväčšenie nie je spôsobené rakovinou. Nadmerné zväčšenie prostaty spôsobuje viaceré mechanické problémy. Zväčšená predstojnica tlačí na močový mechúr a hlavne na močovú rúru. Toto spôsobuje zvýšenie rizika iných zdravotných problémov ako sú infekcie močového mechúra, vznik močových kameňov a problémy pri sexuálnom styku. 


Symptómy sú výrazné zmeny v „rutinne močenia“. Nadmerné močenie, znížené močenie, prerušované močenie, neschopnosť vymočiť sa alebo všeobecne strata kontroly nad močením. V extrémnych prípadoch môže byť dokonca prítomná bolesť pri močení. Príčiny nie sú až tak úplne objasnené. Predpokladá sa že hormonálne zmeny sú jednou z príčin. Ďalej sa ako rizikové faktory uvádzajú aj obezita, nesprávne stravovanie a diabetes mellitus druhého typu. Na obe tieto problémy existujú viaceré skupiny liekov na predpis. Alternatívou sú rôzne rastlinné preparáty. Existujú špeciálne čajoviny (napríklad Epilobin). Na benígne zväčšenie prostaty sú stále super populárne prípravky obsahujúce extrakty z rôznych, viac-exotickejších rastlín ako je napríklad Seronoa plazivá (Serenoa repens) alebo africká slivka (Prunus africana). Do tejto skupiny patria produkty ako Prostamol alebo Prostenal. Alternatívou k týmto prípravkom je zmes mikronutrientov HCK. A čo obsahuje takáto zmes? Napríklad zinok. Ako bolo už vyššie uvedené prostata obsahuje zinok v takmer najvyššej koncentrácii z celého ľudského tela. Z prostaty sa potom dostáva do ejakulátu, kde je kľúčový pre správne fungovanie spermií. Ďalej selén, ktorý je dôležitý pre správne využitie zinku v ľudskom tele. L-Karnitín je neproteogénna aminokyselina, ktorá sa tiež vo vysokej koncentrácii nachádza k ejakuláte. Vysoká koncentrácia karnitínu v semene je spojená s vysokým počtom spermií a ich zdravou pohyblivosťou. Lykopén je karotenoid a prírodné farbivo, ktoré sa nachádza napríklad v rajčinách. Zdá sa že lykopén dokáže inhibovať rast buniek prostaty in vitro. Tento karotenoid sa tiež často označuje ako prevencia rakoviny prostaty. Ďalej relatívne vysoké množstvo rôznych antioxidantov. K tejto skupine patria okrem iných patria flavonoidy (napríklad katechín), koenzým Q10, glutatión a rezveratrol. Táto zmes je nakoniec doplnená ešte klasickými vitamínmi. 

Ohľadne týchto liekov alebo metódy liečenia sa opýtajte svojho lekára alebo farmaceuta Apoteky Alexandra, sme vám k dispozícii 24/7.