Back to the list

HCK - Ochorenia pečene a prevencia

Pečeň je životne dôležitý vnútorný orgán pre človeka (ale to sú v podstate asi všetky vnútorné orgány). Nachádza sa v hornej časti brucha (väčšia časť pečene je na pravej strane). Zdravá pečeň je tmavo-červenej farby a charakteristickej štruktúry. Má viacero významných úloh v našom tele. V skratke by sa dalo povedať, že pečeň je hlavným centrom metabolizmu vnútorných a vonkajších látok nášho tela. 


Okrem toho sa v pečeni tvorí aj žlč (ktorá je potom skladovaná v žlčníku). Prebieha tu tiež obrovské množstvo biosyntézy životne dôležitých peptidov a proteínov. Tvoria sa tu takmer všetky faktory krvného zrážania, proteínové hormóny, albumín a rôzne enzýmy. Ďalej tu prebieha aj rozklad rôznych endogénnych látok, napríklad hemoglobínu. Nakoniec je pečeň aj zásobným orgánom, kde sa nachádzajú zásoby vitamínov, minerálov a iných pre ľudské telo dôležitých látok. Pečeň má veľmi vysokú schopnosť regenerácie, ale aj ona môže byť terčom mnohých chorôb a zdravotných problémov. Je viacero príčin, ktoré môžu viesť k poškodeniu pečene. Keďže pečeň detoxifikuje látky, ktoré sa dostávajú do tela, mnoho jedov, chemických látok, ale aj liekov dokážu spôsobiť problémy v správnom fungovaní pečene. Veľmi dobre známou zlúčeninou, ktorá spôsobuje tieto problémy je alkohol (etanol), hlavne v nadmernom množstve (a odhadnúť primerané množstvo je naozaj problém pre mnoho ľudí). Rovnako aj nadmerné užívanie mnohých liekov, aj tých voľnopredajných (napríklad paracetamol) dokáže spôsobiť rovnaké, alebo ešte horšie poškodenie pečene. Okrem toho existujú aj prírodné zlúčeniny, ktoré sú schopné poškodiť pečeň. Asi najznámejšie sú v tomto prípade aflatoxíny, čo sú vysoko jedovaté a karcinogénne produkty niektorých druhov plesní, ktoré majú bohužiaľ nepekný zvyk rásť na rôznych druhoch potravín. Ďalej je tu aj viacero infekčných ochorení, ktoré špecifickejšie útočia práve na pečeň. Sem patria hlavne rôzne typy vírusových hepatitíd, hlavne hepatitídy typu B a C, Epstein-Barrovej vírus (infekčná mononukleóza), vírus žltej horúčky a zriedkavejšie aj iné vírusy. Ďalej sú to aj niektoré mnohobunkové parazity (napríklad motolice). Potom je tu aj cirhóza, čo sa dá jednoducho charakterizovať ako pokročilé štádium poškodenia pečeňových tkanív na takzvané zjazvené tkanivo. Ale o cirhóze si viacej povieme niekedy v budúcnosti. Poslednou chorobou v súvislosti s pečeňou je ešte rakovina pečene. Tu si musíme povedať, že poškodenie pečene spôsobené mnohými vyššie uvedenými príčinami môže viesť k vzniku rakoviny pečene. 


Okrem spomenutých ochorení existujú ešte samozrejme mnohé iné zriedkavé choroby. Vymenovať príznaky všetkých týchto ochorení by bolo skoro nemožné. Ale spomenieme si tu aspoň ten najviac charakteristický – žltačku. V bežnej reči sa pojem žltačka (ikterus) používa všeobecne pre zápal pečene (hepatitída).V skutočnosti je žltačka ale porucha cirkulácie žlče. Ako sme si už povedali, žlč sa tvorí v pečeni a potom sa transportuje žlčovodmi do žlčníka, kde sa uskladňuje a potom sa pri trávení vylučuje do tenkého čreva. Ak nastane niekde v tomto trakte porucha dôjde k hromadeniu žlče v tele. Toto sa prejaví naozaj výrazným žltkastým sfarbením kože, slizníc a dokonca aj očných gúľ. Treba si uvedomiť, že žltačka môže byť príznakom nielen chorôb pečene, ale aj žlčníka alebo žlčovodov. Zdravotné problémy pečene vyššie uvedené je väčšinou možno liečiť nejakou špecifickou formou terapie. Okrem toho existujú aj niektoré látky, ktoré sa všeobecne používajú na liečenie pečene. K týmto látkam patria hlavne rôzne flavonoidy (napríklad silymarín) (flavonoidy sú kyslíkaté sekundárne metabolity rastlín), rôzne fosfolipidy, fosfocholín a vitamíny skupiny B. Všetky tieto ale aj iné dôležité zlúčeniny sú v špecifickej zmesi HCK. Okrem silymarínu a všetkých dôležitých vitamínov sú tu napríklad aj taurín. Taurín je alifatická amínosulfónová kyselina, ktorá je súčasťou žlčových kyselín. Suplementácia taurínom má ochranný účinok na pečeň, zlepšuje tvorbu pečene a dokonca má že vraj aj antioxidačné účinky. Je tu aj vápnik a horčík, oba esenciálne katióny v ľudskom tele, ktoré sú okrem iného potrebné napríklad aj pre fungovanie pečene. Potom je tu aj karnitín, ktorý je potrebný pre správny metabolizmus mastných kyselín. Je tu tiež proteogénna aminokyselina glycín, ktorý ma podľa niektorých štúdii tiež ochranný účinok na pečeň. Nedostatok zinku je pozorovaný pri mnohých ochoreniach týkajúcich sa pečene. V zmesi sú samozrejme zastúpené aj antioxidanty, napríklad Koenzým Q10, rezveratrol, selén a vitamíny C a E.Zmes HCK Komplexu je výlučne podporný prostriedok pri terapii daných zdravotných problémov a nie je určená ako náhrada liečby navrhnutej lekárom, alebo lekármi. 

Ohľadne týchto liekov alebo metódy liečenia sa opýtajte svojho lekára alebo farmaceuta Apoteky Alexandra, sme vám k dispozícii 24/7.