Back to the list

HCK - možnosť predísť šedému zákalu

Šedý zákal, alebo katarakt je ochorenie oka, špecifickejšie šošovky. Šošovka je kľúčovou časťou oka, jej zo skla vyrobený obdoba sa používa aj v optických prístrojoch (ďalekohľady, mikroskopy, objektívy a podobne). Zatiaľ čo ľuďmi vyrobené šošovky sú zo skla, tie v ľudskom oku sú tvorené veľmi špeciálnym proteínom. 


Jeho najdôležitejšou vlastnosťou (alebo schopnosťou) je to že sú priehľadné, teda s priepustné pre viditeľné svetlo (rovnako ako sklo). Pre optický materiál je to veľmi dôležitá vlastnosť a v prípade proteínov je to veľmi veľká vzácnosť (priehľadnosť). Priehľadnosť šošovky dovoľuje nielen zaostriť svetlo ale aj prepustiť svetelné lúče na sietnicu. Patologickým základom šedého zákalu je zmena optických vlastností šošovky, čiže zníženie jej priehľadnosti. Ako to názov napovedá vzniká zákal šošovky. A keď už sme pri tom názve, najčastejšie má tento zákal formu šedej škvrny na oku. Najčastejšou príčinou vzniku kataraktu je vysoký vek. Bohužiaľ so zvyšujúcim sa vekom je riziko vzniku šedého zákalu výrazne vyššie. Spolu s vekom je dôležitým faktorom aj genetická predispozícia. Existuje viacero genetických porúch ktoré vedú k vzniku kataraktu. Niekedy dokonca ku vrodenej forme tohto ochorenia. Fyzické poškodenie alebo zranenie oka je tiež jedným z rizikových faktorov. Ďalšou dôležitou skupinou sú aj rôzne typy žiarenia, ktorých negatívny účinok na oko zvyšuje riziko vzniku kataraktu – radiácia, ultrafialové ale aj mikrovlnné žiarenie má tento efekt. K menej častým príčinám patria niektoré iné choroby (hlavne choroby kože), užívanie niektorých liekov, chronické fajčenie alebo pitie alkoholu a nedostatok vitamínu C. 


Symptómy šedého zákalu sú výlučne v rámci videnia – klesá ostrosť videnia a sýtosť farieb, zvyšuje sa zahmlievanie a vzniká krátkozrakosť. Liečba kataraktu je bohužiaľ len pomocou chirurgického zákroku. Tento sa vykonáva až v pokročilom štádiu choroby. Nakoľko neexistuje farmakologická terapia, najlepšou alternatívou je prevencia. A jednou z možností prevencie je používanie špeciálnej zmesi HCK Komplexu. Základnou zložkou tejto zmesi sú rôzne antioxidanty. Okrem antioxidačnej aktivity bola u mnohých zástupcov tejto skupiny v niektorých štúdiách preukázaná aj špecifická schopnosť predchádzať vzniku šedého zákalu. V zmesi sú koenzým Q10, glutatión, α-lipoová kyselina, selén, lykopén, vitamín C a E. Je tu tiež aj zinok, ktorého dostatočné množstvo v krvi je dôležité pre správne fungovanie očných nervov. Zvyšok zmesi je doplnený zvyšnými potrebnými vitamínmi.Zmes HCK Komplexu je výlučne podporný prostriedok pri terapii daných zdravotných problémov a nie je určená ako náhrada liečby navrhnutej lekárom, alebo lekármi. 

Ohľadne týchto liekov alebo metódy liečenia sa opýtajte svojho lekára alebo farmaceuta Apoteky Alexandra, sme vám k dispozícii 24/7.