Back to the list

HCK - Lepšie trávenie pre pacientov trpiacich cystickou fibrózou


Cystická fibróza je geneticky spôsobené ochorenie, ktoré sa najčastejšie vyskytuje v Európe a Severnej Amerike. Príčinou tohto ochorenia je mutácia génu, ktorý reguluje správnu tvorbu a funkciu jedného špecifického proteínu – CFTR (Cystic Fibrosis Transmembrane conductance Regulator). Spomenuté mutácie (existuje niekoľko variácii tejto mutácie) spôsobí štrukturálne zmeny v proteíne, ktoré následne vedú k poruche jeho funkcie. 


Cystická fibróza je genetická porucha autozomálne recesívna porucha, to znamená, že chorí na túto chorobu majú mutáciu v oboch chromozómoch nesúcich tento gén. Každý človek dostane pár chromozómov (jeden od každého rodiča). Pri tomto type genetického ochorenia treba mať zmutované oba chromozómy aby prepukla choroba. Ľudia ktorí majú iba jeden zmutovaný chromozóm sú takzvaný zdraví nosiči. CFTR je proteín, ktorý zabezpečuje prechod vody a chloridových aniónov. Nachádza sa hlavne na bunkách orgánov, ktoré vylučujú nejaký sekrét v ľudskom tele. Z týchto sekrétov je to napríklad pot, hlien, tráviace šťavy a ejakulát. Porucha CFTR vedie zjednodušene k tomu, že do týchto sekrétov sa nedostáva, toľko vody koľko by malo a preto sa menia na hustejšie. Toto potom spôsobuje patologické zmeny na postihnutých orgánov, ktoré sa navonok prejavujú charakteristickými príznakmi. Zrejme najviac a najvýraznejšie je postihnutý dýchací trakt. Všetci vieme, že v rôznych orgánoch tohto systému (nos, prínosné dutiny, prieduška ale aj pľúca) produkujú hlien (a to aj u ľudí bez infekcie alebo alergie). Tento hlien má samozrejme hlavne prospešné funkcie. Ako je hydratácia príslušných slizníc, mechanické čistenie dýchacích ciest, imunitná odpoveď a podobne. Taktiež všetci viete, že pri infekciách týchto orgánov a alergických ochorení dochádza k výraznému zvýšeniu tvorby tohto hlienu. Zhustením tohto hlienu dochádza k ťažkým problémom. Jednak sa zvyšuje riziko upchávania dýchacích ciest, výrazne sťaženie odsunu zhusteného hlienu z postihnutých miest a fakt, že takto nahromadený hlien je skvelý „životný priestor“ pre mnohé patogénne baktérie. Výrazne sa sťažuje dýchanie a riziko infekcií orgánov dýchacieho systému prudko stúpa. 


Ťažké zdravotné problémy, z tohto vyplývajúce sú jasné. Ďalej je postihnutý tráviaci trakt. Vznikajú často problémy žlčovodov, poruchy funkcie pankreasu, problémy s trávením a vstrebávaním dôležitých vitamínov, minerálov a iných látok z potravy. Vonkajšie najvýraznejším príznakom z tohto systému je hlienovitá hnačka. Poruchy funkcie pankreasu môžu viesť dokonca k vzniku cukrovky. U mužov trpiacich na cystickú fibrózu je často prítomná neplodnosť. Bohužiaľ doposiaľ neexistuje účinná liečba cystickej fibrózy. Najdôležitejšou časťou terapie je liečenie zdravotných problémov v dýchacom trakte. Sú to rôzne metódy na uľahčenie dýchania a boj s veľmi častými infekciami, ktoré tu vznikajú. Potom sa používajú ešte aj rôzne výživové doplnky na vyrovnanie porúch absorpcie živín v tráviacom trakte. Špecifickejšie problémy súvisiace s cystickou fibrózou samozrejme vyžadujú špecifické prístupy k terapii. Ako podporná terapia k tej oficiálnej existuje aj špeciálna zmes HCK Komplexu. Je tu napríklad horčík. Podľa niektorých štúdii existujú dôkazy, že zvýšené dávkovanie horčíka orálne, alebo ako sprej zlepšuje odsun hlienu. Ďalej je tu aj zinok, ktorý že vraj tiež napomáha znížiť niektoré príznaky cystickej fibrózy. Je tu aj taurín (amíno sulfónová kyselina), ktorý je dôležitý pre správnu tvorbu žlčových kyselín. Vyššie hladiny taurínu v potrave ľudí chorých na cystickú fibrózu zlepšujú trávenie a znižujú výskyt charakteristickej hlienovej hnačky. Okrem tohto je zmesi ešte veľa vitamínov a antioxidantov.Zmes HCK Komplexu je výlučne podporný prostriedok pri terapii daných zdravotných problémov a nie je určená ako náhrada liečby navrhnutej lekárom, alebo lekármi. 

Ohľadne týchto liekov alebo metódy liečenia sa opýtajte svojho lekára alebo farmaceuta Apoteky Alexandra, sme vám k dispozícii 24/7.