Back to the list

HCK - Jednoduchšia liečba osteoporózy

Osteoporóza bola spomínaná už raz v staršom článku. Je to ochorenie kostí, ktoré je vlastne spôsobené patologickým znížením hustoty kostí. Toto je potom spojené s poškodením štruktúry kostí (ohýbanie kostí) a s vysokým rizikom vzniku zlomenín kostí. Častým miestom takýchto zlomenín sú zápästie, bedrový kĺb, stavce chrbtice alebo rebrá. 


Charakteristický obraz osteoporózy je ohnutý chrbát, spadnuté plecia a celkovo ťažký pohyb. Ďalším rizikom charakteristickým pre toto ochorenie je zvýšené riziko pádov, ktoré sú veľmi nebezpečné, kvôli zvýšenej krehkosti kostí. Príčin vzniku osteoporózy je dosť veľa. Asi tým najzásadnejším faktorom je vysoký vek. S tým ale nikto z nás asi nič nespraví. Ďalším faktorom je menopauza. Počas menopauzy dochádza k výraznému zníženiu tvorby estrogénov u žien. Tieto pohlavné hormóny sú okrem iného zodpovedné aj za udržiavanie zdravej hustoty kostí (testosterón má rovnakú úlohu u mužov). Úbytok tvorby pohlavných hormónov s vyšším vekom je ale u mužov menej dramatický ako u žien. V niektorých prípadoch sú faktorom aj genetické predispozície. K ostatným príčinám osteoporózy patrí nadmerná konzumácia alkoholu a dlhodobé užívanie drog alebo fajčenie. Ťažká podvýživa alebo chýbanie vitamínu D z akéhokoľvek dôvodu je tiež možným faktorom. Otrava niektorými jedmi (hlavne ťažké kovy) ale tiež užívanie niektorých liekov (napríklad steroidy, inhibítory protónovej pumpy ale aj mnohé iné). Niektorí autori tvrdia že nadmerná konzumácia sladených sýtených nápojov tiež naozaj zvyšuje riziko vzniku osteoporózy. Nakoniec mnohé iné ochorenia môžu viesť k vzniku osteoporózy (reumatoidná artritída, lupus, Crohnova choroba, cystická fibróza, ale ešte veľmi veľký počet iných). 


Prevencia osteoporózy je do istej miery možná. Okrem tých naozaj zjavných vecí ako je abstinencia, vyhýbanie sa drogám a fajčeniu. Ďalej je tu ako inak ešte adekvátne a zdravé stravovanie. Nakoniec ešte sa vysoko odporúča aj fyzická aktivita, alebo inak po starom cvičenie. Terapia osteoporózy je hlavne úpravou životosprávy. Je nutné sa vyvarovať činnostiam a situáciám kde by bolo vysoké riziko zlomenín. Ďalej sú dostupné aj lieky založené na farmakologických princípoch. Hlavnou skupinou sú takzvané bisfosfonáty, z iných skupín sú to ešte modulátory estrogénych receptorov, rôzne monoklónne protilátky a proteínové mimetiká. Dobrou voľbou pre podpornú terapiu osteoporózy je aj zmes HCK Komplexu. Hlavné tri zložky tejto zmesi sú vápnik, vitamín D3 a K2. Vápnik je hlavným stavebným blokom kostí. Vitamíny D3 aj vitamín K2 sú kľúčové pre správny metabolizmus vápnika a jeho ukladanie do kostí. L-arginín cez stimuláciu rastového hormónu a inzulín podobnému rastovému faktoru zvyšuje hustotu kostí a preto sa seriózne skúma jeho použitie v terapii osteoporózy. Podľa internetu zase vyššie dávky lyzínu znižujú stratu vápniku pri osteoporózy. Podľa niektorých štúdií dokáže neproteogénna aminokyselina karnitín zvyšovať hustotu kostí. Nedostatok horčíka je tiež spojený so vznikom osteoporózy. Nakoniec sú tu aj dôležité antioxidanty ako Koenzým Q10. 

Ohľadne týchto liekov alebo metódy liečenia sa opýtajte svojho lekára alebo farmaceuta Apoteky Alexandra, sme vám k dispozícii 24/7.