Back to the list

HCK - Doplňte znížené živiny v dôsledku psoriázy

Psoriáza je chronické autoimunitné ochorenie, ktoré sa prejavuje hlavne postihnutím kože trpiaceho človeka. Poškodenie kože sa môže prejaviť vo viacerých formách. Najčastejšou z nich sú takzvané plaky. Tie sú napuchnuté oblasti kože s výrazným začervenaním v okolí, pričom stred je bielo-žltej farby s výrazným zápalom. Veľkosť zasiahnutej oblasti môže byť rôzna, v ťažkých prípadoch že vraj až tri štvrtiny tela. 


Najčastejšie sa plaky vyskytujú na kolenách, lakťoch a na chrbte. Ďalšími formami kožnej psoriázy sú pustuly (napuchnuté časti kože naplnené hnisom, ktorý vo väčšine prípadov neobsahuje baktérie), ďalej zapálené časti záhybov kože (napríklad v oblasti podpazušia, genitálií, pod prsiami, alebo v záhyboch kože vysoko obéznych ľudí), papule (nie také tie ľudské...) (sú to malé červené lézie so šupinkatým povrchom na rôznych častiach tela, často súvisiace s bakteriálnymi infekciami kože) a erytémy (sú to relatívne veľké červené plochy kože, ktoré sa odlupujú, schnú a výrazne svrbia. Okrem príznakov na koži môžu vzniknúť aj iné symptómy. Plaky psoriázy môžu vznikať aj na sliznici vo vnútri úst alebo dokonca aj na jazyku. Patologické zmeny môžu vznikať aj na nechtoch. Rôzne abnormálne zmeny farby, zvýšenie krehkosti nechtov, alebo dokonca aj ich celé odlúpenie. Okrem toho môžu vznikať aj zápalové degenerácie spojivového tkaniva v kĺboch – psoriatická artritída. A čo je príčinou psoriázy? To je ťažká otázka a zdá sa že definitívna odpoveď na ňu nie je známa. Ale existuje viacero teórii. Asi najlepším predpokladom je, že za psoriázu sú zodpovedné hlavne genetické predpoklady. Hlavnými podkladmi pre túto teóriu sú štúdie na dvojičkách a fakt, že psoriáza má vysokú tendenciu k výskytu dedičnosti. Ďalej sa predpokladá, že infekcie niektorými vírusmi, baktériami alebo hubami, napríklad stafylokokmi alebo candidami (patologické kvasinky). Užívanie niektorých liekov alebo skupín liekov že vraj tiež zvyšuje riziko vzniku psoriázy. Za páchateľov sa označujú napríklad niektoré lieky na krvný tlak, zníženie cholesterolu v krvi, antimykotiká alebo trochu ironicky aj niektoré protizápalové lieky. Nakoniec je tu aj samozrejme teória, že na vzniku psoriázy môžu mať podiel aj životný štýl. Ako je to napríklad fajčenie, alkohol, zmena klímy a podobne. Mechanizmom tejto choroby je chronický zápal špecificky v daných tkanivách (koža alebo kĺby). Čiže inak povedané, patologická aktivácia imunitného systému bez náležitého patologického stimulu. V koži sa to prejavuje aj zvýšeným delením niektorých buniek v zápalových ohniskách. Samotná psoriáza sa bohužiaľ nedá vyliečiť, dajú sa len potlačiť jednotlivé príznaky choroby. Moderná medicína ponúka viacero možností terapie. Vitamín D a jeho polosyntetické deriváty sa používajú systémovo ale aj lokálne. Ale aj deriváty vitamínov A, takzvané retinoidy. Obe tieto skupiny sa predpokladane zúčastňujú regulácie správneho fungovania kožného tkaniva. 


Ďalej sa používajú aj „klasické“ imunosupresíva (glukokortikoidy, metotrexát alebo ciklosporín). Potom sú ešte aj imunomodulátory a imunosupresíva charakteru monoklónnych protilátok alebo umelo modifikovaných proteínov. Iným typom neproteínových imunomodulátorov sú aj estery kyseliny fumarovej, ktoré sa taktiež môžu používať vnútorne alebo lokálne. Inou možnosťou terapie sú látky, ktoré sa používajú čisto len vonkajšie. Do tejto skupiny patria rôzne typy rastlinných olejov (kokosový, olivový a mnohé ďalšie), vazelína, ichtamol, salicylová kyselina, alebo diantrol. Špecifickou formou liečby psoriázy je fototerapia s UV-žiarením (ultrafialovým). Vystavenie lézii psoriázy UV-žiareniu so špecifickou vlnovou dĺžkou vedie k zlepšeniu kožných symptómov. Okrem samotného UV-žiarenia sa používa aj kombinácia žiarenia s fotoaktívnou látkou. Sú to zlúčeniny, ktoré sa lokálne aplikujú na postihnuté miesta, po ožiarené UV-lúčmi sa tieto látky menia na aktívne deriváty, ktoré zmierňujú priebeh ochorenia. Najviac sa používajú deriváty furanokumarínu psoralénu. Fototerapia má nanešťastie aj mnoho nežiadúcich účinkov. Časté je poškodenie aj dravej kože alebo podráždenie očí alebo zvýšenie rizika vzniku rakoviny kože. Alternatívou k liekovej terapii sú napríklad využitie liečebných kúpeľov, liečba pomocou liečivého bahna (balneoterapia) a samozrejme aj rôzne typy diét. K tomu teraz môžeme pridať aj špeciálnu zmes HCK komplexu. Tá obsahuje aj rôzne zložky. Je tu zinok. S psoriázou sú spojené znížené hladiny zinku v krvi. Užívanie zinku pri ľahkých formách psoriázy vedie k zlepšeniu stavu. Podľa internetu aj suplementácia horčíkom a proteogénnou aminokyselinou glutamínom tiež pôsobí priaznivo na liečbu priebehu psoriázy a aj na intenzívne svrbenie s ňou spojené. Ďalej je tu aj vitamín D, ktorého analógy sa používajú aj na oficiálnu terapiu, čo sme si aj vyššie uviedli. Ako je tomu pri všetkých autominunitných ochoreniach aj pri psoriáze sú účinné antioxidanty. Sú tu napríklad selén, vitamín E a C, koenzým Q10 ale aj iné. Zvyšok zmesi je tvorený ostatnými vitamínmi a stopovými prvkami.Zmes HCK Komplexu je výlučne podporný prostriedok pri terapii daných zdravotných problémov a nie je určená ako náhrada liečby navrhnutej lekárom, alebo lekármi. 

Ohľadne týchto liekov alebo metódy liečenia sa opýtajte svojho lekára alebo farmaceuta Apoteky Alexandra, sme vám k dispozícii 24/7.