Hamamel virgínsky (Hamamelis virginiana) je vysoký ker, respektíve nízky strom s veľkými, elipsovitými a hrubo vrúbkovane zúbkatými listami. Kvety hamamelu sú samostatné, žltej farby a zvonku sú plstnaté. Plodom tejto rastliny je tobolka. Originálnym domovom tohto stromu je Severná Amerika a do Európy bol prinesený ako okrasná drevina ešte v 18. storočí. Vzhľadom sa dosť podobá lieske.
Americký indiáni ho už dávno považovali za liečivú rastlinu. Jeho semená sa v niektorých oblastiach aj konzumujú a výťažky z hamamelu majú významné postavenie vo voňavkárstve. Na liečebné účely sa občas zbiera kôra, ale hlavným predmetom zberu sú listy hamamelu. Listy sa zbierajú skoro na jeseň a musia sa rýchlo vysušiť. Z obsahových látok sú v nich hlavne triesloviny (nazývajú sa aj hamamelitaníny), cholín, vitamín C a rôzne silice (napríklad eugenol).
Na základe vysokého obsahu trieslovín sa prípravky obsahujúce výťažky z hamamelu používajú ako adstringens. Najčastejšie v prípravkoch určených na terapiu hemoroidov (masti aj čapíky), pri kŕčových žilách, hnačkách a v prípravkoch určených na zastavenie krvácania. Extrakt z hamamelu sa nachádza aj v originálnom československom kréme Aviril H.