Back to the list

Guajfenezín – účinná látka proti kŕčom, bolesti či úzkosti

Guajfenezín je fenylalkohol, ktorý sa pripravuje chemickou modifikáciou prírodného fenolu guajakolu, nachádzajúceho sa napríklad v stromoch rodu Guaiacum, ktoré sa originálne vyskytovali v strednej Amerike a karibskej oblasti. 


Je to bezfarebná kryštalická látka. Predpokladaným mechanizmom účinku je že pôsobí ako antagonista NMDA receptorov v nervovej sústave. Guajfenezín u človeka pôsobí proti svalovým kŕčom, znižuje úzkosť, uľahčuje vykašliavanie a vo vyšších koncentráciách pôsobí sedatívne. Proti kŕčom sa u nás samostatne používa v prípravku Guajacuran vo forme tabliet, ktorý je dostupný aj bez predpisu. V mnohých prípravkoch sa používa v kombinácii s inými liečivami. S nesteroidnými protizápalovými látkami sa používa v prípravkoch určených na potlačenie bolesti, alebo pri chrípkových ochoreniach – Ataralgin, Coldrex Grip Plus a Theraflu. 


Spolu s rôznymi rastlinnými extraktmi sa nachádza v roztoku Novo-Passit, ktorý sa používa pri problémoch so spánkom. Nakoniec sa ešte používa vo viacerých viaczložkových prípravkoch určených na boj s kašľom – Robitussin (sirup) a Stoptussin (sirup, kvapky, tabletky). Je možné, že existujú aj iné prípravky obsahujúce tieto účinné látky samostatne alebo v kombinácii. V zahraničí môžu byť súčasťou prípravkov s inými firemnými názvami. 

Autor článku: „Čestne vyhlasujem, že v čase písania tohto článku boli všetky spomenuté výrobky voľnopredajné na Slovensku.“