Back to the list

Dub letný a zimný – stromy, ktoré liečia hemoroidy a iné kožné ochorenia


Dub letný (Quercus robur) je vysoký strom s rozsiahlou korunou. Listy sú perovito laločnaté s krátkou stonkou. Kvety sú usporiadané do jahniad. Plodom sú žalude. U nás ide o domáci druh, často pestovaný aj v parkoch. Na liečebné účely sa zbiera dubová kôra, ktorá sa z mladších konárov alebo z kmeňa zbiera najčastejšie na jar. Okrem nej sa zbierajú aj zrelé a zdravé plody (žalude), ktoré sa po vysušené ošúpu. Zriedkavo sa zbierajú aj listy. 


Z obsahových látok v dube sú najviac zastúpené práve triesloviny (z nich napríklad kyselina gallová alebo elagová). Okrem nich sú tu aj horčiny, škrob, cukry, flavonoidy a olej. Hlavné využitie dubu v liečiteľstve vychádza práve z vysokého obsahu trieslovín. Používa sa hlavne pri hemoroidoch, na omrzliny, opuchy a niektoré iné kožné ochorenia. Špeciálnym zdrojom účinných látok sú dubienky (galla). Dubienky sú patologické novotvary (dalo by sa povedať nádory), ktoré vznikajú na duboch kvôli pôsobeniu osy hrnčiarky. Po nabodnutý rastliny vzniknú guľovité novotvary vnútri ktorých sa vyvíjajú larvy hrnčiarky. Keď sa premenia na dospelú formu hmyzu prehryzú sa z nej von. Tieto novotvary obsahujú vysoké množstvo trieslovín (až do 60 %) vo forme galotanínov. Z dubienok sa vyrába oficinálny materiál tanín (Tanninum). Hrnčiarky sú rozšírené hlavne v južnej Európe. Okrem tohto má dub aj mnoho iných druhov využitia. Dubové listy sa už od nepamäti používajú ako dekorácia a dekoratívny motív v umení. Dubové drevo je tvrdé a ťažké a všeobecne sa považuje za veľmi trvanlivé. Žalude sa podobne ako listy taktiež používajú ako dekorácia, okrem toho sa dajú aj jesť (žalude niektorých druhov dubov sa dodnes jedia). Triesloviny obsiahnuté v žaluďoch sa po zmiešaní so železitými iónmi premenia na tmavo-fialové farbivo, ktoré bolo jedným z prvých druhov atramentu. 


Dub zimný (Quercus petraea) je stredne vysoký strom s pomerne úzkym kmeňom. Listy sú perovito laločnaté na krátkej stopke. Kvety sa nachádzajú v jahňadách. Plodom dubu zimného sú žalude. Čo sa týka využitia tohto druhu dubu v liečiteľstve, je využívaný rovnako ako dub letný. 

Ohľadne týchto liekov alebo metódy liečenia sa opýtajte svojho lekára alebo farmaceuta Apoteky Alexandra, sme vám k dispozícii 24/7.