Back to the list

Dráč obyčajný - aké má liečivé schopnosti?

Dráč obyčajný (Berberis vulgaris) je tŕnistý ker, ktorý môže dorastať až do dvoch metrov. Listy sa nachádzajú v pazuchách tŕňov, sú vajcovitého tvaru, s pílkovitým okrajom. Žlté kvety sú usporiadané vo visiacich strapcoch. Plodom sú podlhovasté červené bobule. 


U nás je to domáci druh, ktorý sa často pestuje ako okrasná drevina. Na liečebné účely sa používa hlavne kôra kmeňu aj koreňa a to skoro na jar alebo neskoro na jeseň. Ďalej sa zbierajú aj plody a to keď sú už zrelé v októbri. Plody sa môžu používať čerstvé alebo sa môžu sušiť. Občas sa zbierajú aj listy. Celá rastlina obsahuje alkaloid berberín a preto ju treba považovať za jedovatú. Okrem neho plody obsahujú aj organické kyseliny, veľké množstvo vitamínu C, cukry a pektín. 


V liečiteľstve sa používal hlavne pri problémoch pečene, hnačke a menštruačných bolestiach. Odvar z listov sa kedysi používal na kloktanie. V niektorých častiach sveta sa plody dokonca konzumujú po vysušení. Berberín je benzylizochinolínový alkaloid, ktorý má sýto-žltú farbu. Kvôli tomuto sa kedysi vo formách extraktov používal hojne vo farbiarstve, vrátane farbív v potravinárstve. Ako všetky alkaloidy má výrazné účinky na ľudský organizmus a preto je nutné rastliny, ktoré ho obsahujú pokladať za jedovaté. 

Ohľadne týchto liekov alebo metódy liečenia sa opýtajte svojho lekára alebo farmaceuta Apoteky Alexandra, sme vám k dispozícii 24/7.