Back to the list

Dezinfekčné účinky jódu v liečivých prípravkoch


Jód je jedným z halogénov, čo sú nekovy nachádzajúce sa v pravom rohu periodickej tabuľky. Čistý jód vyzerá ako sivo-čierna kryštalická hmota s kovovým leskom, jeho pary sú tmavo-fialové. V prírode zohráva dôležitú úlohu, v ľudskom tele je jód potrebný pre syntézu hormónov štítnej žľazy, ktoré zabezpečujú množstvo fyziologických procesov v našom organizme. V chémii bol jód známy už od začiatkov modernej vedy a v medicíne sa rovnako používajú jeho rôzne zlúčeniny ako dezinfekčné prostriedky. 


Najstaršou verziou je asi jódová tinktúra (ktorá napriek svojmu názvu nie je skutočnou tinktúrou), čo je vodno-alkoholový roztok trijodidu draselného. Dnes sa používajú aj modernejšie jód obsahujúce zlúčeniny v rôznych liekových formách. Jednou z týchto foriem je jód-povidón.Chemicky je to molekulárny komplex povidónu s trijódidovým aniónom. Povidón je organický polymér – polyvinylpyrolidón. Tento polymér je dobre rozpustný vo vode a má viaceré využitia v medicíne. Jód v jód-povidóne je chemicky do značnej miery stabilizovaný, pričom je stále rozpustný vo vode a niektorých iných organických rozpúšťadlách. Je schopný zabíjať mnohé baktérie, mikroskopické huby, vírusy a niektoré patologické prvoky. Je možné ho používať nielen na poranenú kožu, ale aj na sliznice (ústa a vagína). Je relatívne dobre tolerovaný, niekedy sa však môžu u niektorých ľudí vyskytovať alergické reakcie. 

Používaniu prípravkov s jód-povidónom sa musia vyvarovať ľudia, ktorí majú choroby štítnej žľazy (pri svojom účinku uvoľňuje samotný jód). U nás momentálne existuje viacero výrobkov obsahujúcich jód-povidón. Jedným z najznámejších sú prípravky značky Betadine. Betadine je dostupný vo forme mydla, roztok, vaginálne čapíky a gél. Okrem toho existuje aj Betadine vo forme masti, ktorá je dostupná len na recept. Ďalšou známou značkou je Jox. Je dostupný vo forme roztoku na kloktanie alebo vo forme ústneho spreju, okrem jód-povidónu obsahuje aj alantoín. Okrem týchto dvoch na slovenskom trhu existuje aj Jodisol.Je možné, že existujú aj iné prípravky obsahujúce tieto účinné látky samostatne alebo v kombinácii. V zahraničí môžu byť súčasťou prípravkov s inými firemnými názvami. 

Autor článku: „Čestne vyhlasujem, že v čase písania tohto článku boli všetky spomenuté výrobky voľnopredajné na Slovensku.“ 

Ohľadne týchto liekov alebo metódy liečenia sa opýtajte svojho lekára alebo farmaceuta Apoteky Alexandra, sme vám k dispozícii 24/7.