Back to the list

Aké sú liečivé účinky deväťsilu a drchničky?


Deväťsil hybridný (Petasites hybridus) – je trváca bylina s výrazným podzemkom. Na jar má listy usporiadané do stvolov. Neskôr deväťsilu rastú veľké stopkaté listy srdcovitého tvaru so zubatým okrajom, ktoré sú na spodnej strane sivo plstnaté. Veľmi sa podobajú s lopúchom. Kvety rastliny sú usporiadané do klasov a plody sú chocholaté nažky. U nás je to domáci druh. V ľudovom liečiteľstve sa používa už od staroveku hlavne proti moru. 


Na tieto účely sa zbiera skoro celá rastlina. Podzemok sa zbiera ešte pred kvitnutím od februára do apríla, listy sa zbierajú v máji a kvety začiatkom jari. Z obsahových látok sú tu alkaloidy (pyrazolidínový alkaloid senecionín), silice, horčiny (petasitín, terpenoid), pektíny, inulín a triesloviny. V liečiteľstve sa používali výťažky z deväťsilu na močopudné upotrebenie, proti kašľu a iným ochoreniam dýchacích ciest a proti črevným parazitom. Čerstvé listy sa prikladajú na rany, opuchy a pri reumatizme. Na základe prítomnosti pyrazolidínovými alkaloidmi je nutné dbať na opatrnosť, pretože poškodzujú pečeň. 


Drchnička roľná (Anagallis arvensis) je jednoročná bylina so štvorhrannou stonkou, ktorá dorastá do výšky 20 centimetrov. Listy sú vajcovitého tvaru. Kvety sú usporiadané do praslenov, ráno a pri daždi sa kvety samé od seba zatvárajú. Plodom sú tobolky. Drchnička je domáca rastlina, ktorá je často považovaná za burinu. V liečiteľstve sa používa od staroveku. Zbiera sa najčastejšie kvitnúca vňať v lete. Z obsahových látok sú najdôležitejšie saponíny (silne hemolytické účinky), ďalej sú tu triesloviny a horčiny. V liečiteľstve sa využíva jej močopudný účinok. Saponíny v rastline môžu vo väčšom množstve pôsobiť jedovato. 

Ohľadne týchto liekov alebo metódy liečenia sa opýtajte svojho lekára alebo farmaceuta Apoteky Alexandra.