Back to the list

Detské výživy. Čo a ako na to?

Detské výživy sú dôkladne pripravené zmesi, ktorých úlohou je nahradiť materské mlieko u najmenších detí.

U niektorých matiek môže byť tvorba materského mlieka značne znížená, pripadne kvôli zdravotnému stavu alebo kvôli užívaniu niektorých liekov majú zakázané kojiť. Materské mlieko je kvapalná zmes tvoriaca sa v mliečných žľazách samíc všetkých cicavcov, vrátane človeka. Jeho úlohou je zabezpečiť výživu novorodencom v prvých mesiacoch života, keď ešte nie sú schopné prijať a stráviť inú potravu. Skoré mlieko produkované krátko po narodení dieťaťa sa nazýva kolostrum. Kolostrum, nie to ľudské samozrejme sa v posledných rokoch stalo „horúcim“ hitom v oblasti výživových doplnkov. Tento typ mlieka je naozaj bohatým zdrojom protilátok imunitného systému (imunoglobulíny), ktoré pomáhajú naštartovať imunitný systém novorodenca.


Okrem toho je tiež prospešné pre tráviaci systém okrem predtým uvedených protilátok obsahuje ešte veľkú kopu ďalších dôležitých látok. Pomery jednotlivých látok v mlieku sa menia v závislosti od celkového obdobia laktácie ale aj v rámci prebiehajúceho kojenia. Z proteínov obsahuje aj laktoferrín, lyzozímy a albumíny. Tieto proteínové zložky podporujú hlavne správny vývin imunitného systému. Z cukrov obsahuje druhovo špecifické oligosacharidy, glukózu a samozrejme mliečny cukor – laktózu. Tieto cukry poskytujú energiu, živnú pôdu pre probiotické baktérie a stimuly pre imunitný systém. Okrem toho dávaj mlieku sladkú chuť. Ďalej obsahuje rôzne tuky, samostatné mastné kyseliny a cholesterol. Okrem týchto troch veľkých skupín obsahuje materské mlieko aj kreatín, kreatinín, cholín, voľné aminokyseliny, vitamíny a nukleotidy. Z minerálnych látok obsahuje hlavne vápnik, fosfáty, sodík a draslík. „Rozpúšťadlom“ je samozrejme voda. Neupravené – nepasterizované materské mlieko, presne tak ako nepasterizované mlieka iných druhov cicavcov obsahuje aj široké spektrum baktérii, z ktorých sú mnohé probiotické typy.

Rôzne druhy detských výživ nie sú dokonalou náhradou za pravé materské mlieko ale v prípadoch nedostatku materského mlieka alebo ak nie je možné kojiť majú rozhodne svoje odôvodnenie.

Detské výživy sú práškovité prípravky, ktoré okrem spomínaných proteínov majú veľmi podobné zloženie ako materské mlieko. Pred použitím sa rozpustia v horúcej prevarenej vode a deťom sa podáva v detských flašách. Okrem klasických detských výživ obsahujúcich základnú zmes živín, vitamínov a minerálnych látok existujú aj špeciálne detské výživy s upraveným zložením. Do tejto skupiny patrí napríklad detská výživa, ktorá zmierňuje grckanie detí, alebo detská výživa ktorá zmierňuje detské koliky. Ďalej existujú aj hypoalergénne výživy, výživy pre použitie v prípade laktózovej intolerancie alebo špeciálne detské výživy na použitie pri alergii na proteíny kravského mlieka, ktoré neobsahujú špecifický alergén. Existuje viacero výrobcov a značiek detských výživ, z tých známejších je to napríklad Sunar, Nutrilon, Hipp alebo BEBA.

Ohľadne týchto liekov alebo metódy liečenia sa opýtajte svojho lekára alebo farmaceuta Apoteky Alexandra, sme vám k dispozícii 24/7.