Back to the list

Dá sa predávkovať vitamínmi?  

Vitamíny E sú skupina v tukoch rozpustných vitamínov, ktoré pôsobia ako antioxidanty. Vďaka svojej vysokej rozpustnosti pôsobia v hydrofóbnom prostredí ako antioxidanty, zatiaľ čo vo vodnom prostredí je hlavným antioxidantom vitamín C (kyselina askorbová). Chemicky sa vitamíny E delia na tokoferoly a tokotrienoly. Hlavným rozdielom medzi týmito dvoma skupinami je nasýtenosť bočného uhľovodíkového reťazca. 


Okrem tohto bočného reťazca obsahujú vitamíny E aromatické O-heterocyklické jadro s rôznymi substituentmi. Vitamíny E skupiny sa nachádzajú v mnohých potravinách – v mnohých rastlinných olejoch, niektorých druhoch orechov, v listovej zelenine a v rôznych druhoch mäsa. Nedostatok vitamínov E je u človeka veľmi vzácny a vyskytuje sa prakticky len ako dôsledok iného ochorenia, ktoré narúša absorbciu tukov v tráviacom trakte. Sem patria rôzne chronické zápaly čriev, ochorenia pečene a žlčových ciest a niektoré vzácne dedičné ochorenia. K príznakom nedostatku vitamínu E patria neurologické poruchy, svalová bolesť, hemolytická anémia a poruchy funkcie imunitného systému. Podľa viacerých štúdií, sú vitamíny E prospešné pri rôznych chronických chorobách. 

Nakoľko vitamíny E sú v tukoch rozpustné, je tu možnosť predávkovania sa s nimi. Pri vysokých dávkach sú E vitamíny schopné interagovať s niektorými liekmi – liekmi proti zrážaniu krvi, imunosupresantmi a všeobecne s liekmi ktoré sú vysoko rozpustné v tukoch. Interakcia prebieha buď ovplyvnením účinku spomínaných liečiv alebo ovplyvnením metabolizmu liečiv v ľudskom tele. E vitamíny sa ako výživové doplnky používajú hlavne vo forme želatínových kapsúl, ktoré obsahujú vitamíny E rozpustené v rôznych rastlinných olejoch. Napríklad Vitamín E od Zentivy, Jamiesona, Generica a podobne. Vitamín E sa anchádza okrem iných účinných zložiek napríklad aj v kréme Rugard. 

Vitamíny K sú taktiež v tukoch rozpustné vitamíny, ktoré ale niektorý autori nezaraďujú k vitamínom. Dôvodom tohto je fakt, že okrem potravy sú zdrojom týchto vitamínov aj v tráviacom trakte prítomné baktérie. Aj chemicky sú K vitamíny veľmi podobné E vitamínom. Základom je naftochinónové jadro, ktoré obsahuje rôzne nenasýtený bočný reťazec. Vitamíny K sú nepriamo zodpovedné za správnu krvnú zrážanlivosť. Vitamíny K sa nachádzajú hlavne v rôznych druhoch listovej zeleniny. Zrážanie krvi je veľmi zložitý proces na ktorom sa podieľa viacero proteínov, ktorým sa hovorí faktory krvného zrážania. Faktory krvného zrážania sa podieľajú na kaskádovitom mechanizme, ktorý u zdravého človeka zabezpečuje správne zrážanie krvi. Všetky proteíny, ktoré naše telo potrebuje si naše telo takmer vo všetkých prípadoch samo nasyntetizuje z voľných aminokyselín. 

Väčšina proteínov ktoré sú v potrave sú rozložené v žalúdku, tie čo sa nerozložia sú väčšinou škodlivé. Okrem aminokyselín, ktoré sú vlastne základné stavebné prvky proteínov, je niekedy treba ešte nejaký ďalší ko-faktor. Vitamíny K skupiny sú práve takéto ko-faktory pri syntéze niektorých faktorov krvného zrážania. Nedostatok vitamínov K je tiež u ľudí veľmi vzácny, pretože okrem nedostatku v potrave musí byť narušená aj jeho syntéza baktériami v hrubom čreve. Toto sa prejavuje zvýšením krvácavosti, zvýšenou tvorbou modrín a drobných rán na koži. Tu si treba povedať, že existuje celá skupina perorálnych liekov proti zrážaniu krvi, ktoré pôsobia tak, že narúšajú metabolizmus vitamínov v tele, čím sa poruší syntéza faktorov krvného zrážania. 

Hlavnou chemickou skupinou týchto liekov sú 4-hydroxykumaríny. Najznámejším a u nás už posledným v praxi používaným 4-hydroxyhumarínom je warfarín. Warfarín je notoricky známy liek s veľkým množstvom nežiadúcich účinkov a interakcií s ostatnými liekmi. Látky podobné warfarínu sa dodnes používajú aj ako otrava na hlodavce. Vitamíny K sú preto používané nielen na liečenie nedostatku vitamínu K ale aj pri chronických otravách takýmito zlúčeninami. Pri akútnej otrave sa používajú infúzie prečistených faktorov krvného zrážania. Vitamín K ako výživový doplnok vyrába napríklad Generica alebo Biomin. Biomin vyrába aj preparát obsahujúci okrem vitamínu K aj vitamín D. 

Ohľadne týchto liekov alebo metódy liečenia sa opýtajte svojho lekára alebo farmaceuta Apoteky Alexandra, sme vám k dispozícii 24/7.