Back to the list

Cyklámen a starček - s týmito rastlinami opatrne


Cyklámen európsky (Cyclamen europaenum) je trváca bylina, ktorá dorastá do výšky približne 20 centimetrov. Má v pomere k celej rastline vcelku rozmerný guľovitý podzemok. Listy sú na dlhých stopkách a sú pozdĺžne predĺženého srdcového tvaru. Kvety sú taktiež na dlhých stopkách, veľmi často previsnuté a sú charakteristickej purpurovo-ružovej (cyklámenovej) farby. Plodom sú tobolky. U nás je to domáca rastlina, avšak dnes sa už pestuje hlavne ako okrasný druh. 


Voľne rastie prevažne vo vyššej nadmorskej výške. Na liečebné účely sa kedysi zbierala buď vňať alebo podzemok s koreňmi. Hlavnou obsahovou látkou je saponínový glykozid – primulín. Tento saponín je pre človek a väčšinu rýb prudko jedovatý. Pôsobí u človeka hemolyticky (dokáže spôsobiť rozpad červených krviniek in vivo). Otrava sa prejavuje ako zvracanie, ťažké hnačky, bolesti hlavy a ťažké bolesti brucha. Okrem primulínu sa tu nachádza ešte aj silica (napríklad nerol alebo farnezol), škrob a iné cukry. V ľudovom liečiteľstve sa kedysi používal cyklámen ako silné preháňadlo, ale dnes sa kvôli vysokej toxicite už nepoužíva. 


Starček obyčajný (Senecio vulgaris) je jednoročná bylina, ktorá môže dosiahnuť výšky až 40 centimetrov. Listy sú laločnaté s perovito dielnymi a zúbkatými listami. Malé sýto-žlté kvety sú usporiadané do vrcholíkov úborov. Plodom starčeka je nažka s chocholcom. Je to domáci druh. Originálne rástol takmer v celej Európe, dnes je rozšírený v mnohých oblastiach sveta. V ľudovom liečiteľstve sa využívala vňať tejto rastliny a niekedy dokonca aj vylisovaná čerstvá šťava. Takto získaná šťava sa používala ako prostriedok na vyvolanie zvracania a na zastavenie krvácania. Táto rastlina, ako aj väčšina zástupcov rodu obsahuje jedovaté alkaloidy – hlavne senecionín a senecín. Už v relatívne nízkych dávkach môžu byť smrteľné pre človeka a pri chronickom užívaní vyvolávajú ťažké poškodenie, dokonca až rakovinu pečene. Okrem týchto alkaloidov obsahuje rastlina ešte veľké množstvo trieslovín. 

Ohľadne týchto liekov alebo metódy liečenia sa opýtajte svojho lekára alebo farmaceuta Apoteky Alexandra.