Back to the list

Čerešňa a višňa - Ako sa líšia?


Čerešňa vtáčia (Cerasus avium) je relatívne nízky strom s hladkou kôrou. Listy sú striedavé, podlhovasté s pílkovitým okrajom, ktoré majú červenú stopku. Kvety sú biele až červené na dlhých stopkách. Plodom sú hladké a šťavnaté kôstkovice, ktoré sa ľudovo nazývajú čerešne. U nás čerešňa už dávno zdomácnela, pestuje sa veľmi často kvôli svojím plodom ale rastie aj na divoko.


Ľudia vyšľachtili mnoho podtypov a kultivarov čerešne. Ako potrava sa čerešne konzumovali už od praveku. Ako názov napovedá, čerešne sú obľúbenou potravou nielen ľudí ale aj mnohých druhov vtákov, pričom ľudia aj vtáci spolu rozšírili do mnohých častí severnej pologule. Šľachtenie začalo už v staroveku. Na liečebné účely sa kedysi zbierali stopky alebo guma (vyteká z poranených kmeňov a konárov). Stopky sa zbierajú čerstvé zo zrelých plodov, ktoré samozrejme neboli chemicky postriekané. Z obsahových látok sú tu hlavne triesloviny, kyselina salicylová a niektoré farbivá. Prípravky zo stopiek čerešní sa používajú proti hnačke, na zvýšenie tvorby moču a uľahčenie vykašliavania. Vonkajšie ako adstringens. 


Višňa obyčajná (Cerasus vulgaris) je strom, ktorý môže dorastať až do výšky 7 metrov. Listy sú striedavé, široko elipsovité, dvojito pílkovité. Kvety sú na dlhých stopkách, najčastejšie bielej farby. Plodom je guľatá, purpurová kôstkovica. Rovnako ako čerešňa, aj višňa sa pestuje pre svoje plody v mnohých podtypoch a kultivaroch. Existujú aj krížence medzi čerešňou a višňou. Rovnako ako pri čerešni aj tu sa na liečebné účely zbierajú hlavne stopky a guma (živica) ale v prípade višní sa na liečebné účely zbierajú aj plody. Plody obsahujú veľa cukrov, organické kyseliny, antokyánové farbivá, soli železa a vápnika. Stopky zase veľké množstvo trieslovín. Z plodov sa v lekárenstve pripravuje sirup, v liečiteľstve sa používajú pri chudokrvnosti a na ochorenia pečene. Prípravky zo stopiek sa zase používajú proti hnačkám, zápalom priedušiek, ako diuretiká.Samotné plody oboch stromov sa samozrejme môžu používať na prípravu rôznych džemov, koláčov, zaváranín ale aj alkoholických nápojov. 

Ohľadne týchto liekov alebo metódy liečenia sa opýtajte svojho lekára alebo farmaceuta Apoteky Alexandra, sme vám k dispozícii 24/7.