Back to the list

Bršlen a yzop – rastliny známe od staroveku!

Bršlen európsky (Euonymus europea) je vysoký ker alebo nízky strom s protistojnými, vajcovitými, drobno pílkovitými listami. Kvety zeleno-žltej farby sú usporiadané do vidlíc. Plodom sú tmavo-červené tobolky obalené oranžovými mieškami. U nás je to domáci druh. 


Kedysi sa na liečebné účely zbierali plody, listy alebo kôra. Z histórie vieme, že prípravky z bršlena sa používali pri svrabe, na ochorenia pečene a poruchy trávenia. Tento ker obsahuje mnohé obsahové látky. Patria sem horčiny (triacetín), kardioglykozidy (euonymín) a rôzne alkoholy. Veľmi dôležitá, ale z farmaceutického hľadiska málo významná gutaperča (polyterpén),kaučuku podobná látka nachádzajúca sa v koreni. V dnešnej dobe sa v modernom liečiteľstve tento ker považuje za príliš jedovatý nato, aby bol používaný v terapii. Kvôli výrazným plodom sa často pestuje ako okrasná rastlina. 


Yzop lekársky (Hyssopus officinalis) je poloker, ktorý dorastá do výšky okolo pol metra. Listy sú tuhé, kopijovité, celistvo okrajovité. Kvety sú drobné, nachádzajúce sa pod listami, od ružovej, cez modrú až po fialovú farbu. Plodom sú tvrdky. U nás sa pestuje hlavne v záhradách, ale možno ho nájsť aj voľne v prírode. Za originálny domov rastliny sa považuje oblasť Stredozemného mora. Rastlina bola známa už od staroveku (spomína sa aj v Biblii), avšak mnoho expertov sa domnieva, že to bola iná rastlina ako tá, ktorú dnes nazývame Yzop. V ľudovom liečiteľstve sa používala najmä vňať. Tá sa zbiera od leta až po začiatok jesene.Yzop sa používal napríklad na zastavenie potenia, na vykašliavanie, pri astme, pri nadúvaní, ako dezinfekcia alebo pri bolestivej menštruácii. Hlavnou obsahovou látkou rastliny je silica.Tá sa skladá hlavne z monoterpenoidných derivátov (pinén, tujón, limonén, pinekamfén),ďalej obsahuje flavonoidné glykozidy a triesloviny. Okrem liečiteľstva sa už od dávnych čias používa aj ako korenina alebo prísada do alkoholických nápojov. 

Ohľadne týchto liekov alebo metódy liečenia sa opýtajte svojho lekára alebo farmaceutaApoteky Alexandra, sme vám k dispozícii 24/7.