Back to the list

Breza a trnka. Čím sú charakteristické?

Breza bradavičnatá (Betula pendula) je vysoký strom so výrazne charakteristickou čierno-bielou (bielo-čiernou?) kôrou. Mladé konáriky sú hnedej farby. Listy sú striedavé, stopkaté,deltoidného tvaru s dvojito pílkovitým okrajom. 


Kvety veľmi malé tmavo žltej farbyusporiadané vo valcovitých jahňadách. Plotom sú krídlaté nažky. Prirodzene rastie takmerv celej Európe, v skoro celom Rusku a aj v niektorých južnejších častiach Ázie. U nás je todomáci druh samozrejme. Na liečebné účely sa kedysi zbierali listy brezy od jari až po koniecleta. Obsahujú hlavne silicu, flavonoidy, triesloviny a vitamín C. Majú slabý močopudnýa potopudný účinok. Z navŕtaných kmeňov skoro na jar vyteká takzvaná brezová šťava. U nássa z nej kedy si vyrábal známy brezový šampón. V iných krajinách sa pije alebo sa z nejdokonca vyrába alkoholický nápoj. Kôra brezy obsahuje relatívne veľké množstvo triterpénubetulínu. Mladé konáriky sa často používajú napletenie rôznych výrobkov. 


Trnka obyčajná (Prunus spinosa) je vysoký ker, ktorý môže dorastať do výšky až 5 metrov.Kôra je čierno-sivej farby a na konárikoch sú výrazné tŕne (stŕňovatelé brachyblasty). Listy sústriedavé, stopkaté, vajcovitého alebo elipsoidného tvaru s pílkovitým okrajom. Listy sú narube chlpaté. Bielo-žlté kvety rastú jednotlivo. Plodom je modro-čierna guľatá kôstkovica.Trnka je nenáročná na pôdu na ktorej rastie a často je možné ju nájsť na skalnatýchpodkladoch. Prirodzene rastie prakticky v celej Európe a v európskej časti Ruska. U nás je dodomáci druh. Ako liečivá rastlina, alebo na pohľad ker, sa používala už od staroveku. Na liečebné účely sazbierajú kvety počas jari. Menej často sa zbierajú aj plody alebo kôra. Z obsahových látok súto hlavne kyanoglykozidy (amygdalín), flavonoidy, triesloviny, pektín v plodoch aj cukry,vitamín C a farbivá. Výťažky z kvetov majú diuretický, laxatívny a protizápalový účinok. Plodysa používajú na žalúdočné ťažkosti a ochorenia močového mechúra. Surové plody súsamozrejme aj jedlé. Okrem toho sa z nich vyrábajú aj zaváraniny, lekváre, šťavy a dokonca ajalkoholický prípravok. 

Ohľadne týchto liekov alebo metódy liečenia sa opýtajte svojho lekára alebo farmaceutaApoteky Alexandra, sme vám k dispozícii 24/7.