Back to the list

Brečtan a stavikrv - liečivé rastliny na dýchacie cesty

Brečtan popínavý (Hedera helix) je vždyzelený, popínavý ker s plazivou alebo priliepavou stonkou. Listy môžu byť srdcovitého tvaru alebo sú troj až päťlaločné. Kvety sú zeleno-žltej farby a sú v okolíkoch. Plodom sú čierne bobule charakteristického tvaru. Brečtan rastie v prakticky celej Európe a v západnom Rusku. 


U nás je to domáca rastlina a žije divo v lesoch. Človek ho však často pestuje ako okrasnú rastlinu, ktorá obrastá niekedy doslova celé budovy. Ževraj sa jednotlivý ker môže dožiť až 200 rokov. Bobule brečtana sú prudko jedovaté a trichómy (drobné chĺpky) mladých konárikov často spôsobujú dotykové kožné podráždenia. Na liečebné účely sa zbierajú listy brečtana a to najlepšie od jari do leta. Výťažky z tejto rastliny majú silné expektoračné (podporujúce vykašliavanie), sekretolytické (uľahčujúce odsun hlienu), antispasmodické (prevencia kŕčov) a protiedemické účinky. Dnes sa extrakty z brečtana používajú hlavne v terapii kašľa (u nás veľmi populárne sirupy ako je Hedelix alebo Prospan), v minulosti sa používali aj pri prieduškovej astme, pri reume, kŕčoch a dokonca tuberkulóze. Z účinných látok sú najdôležitejšie saponíny. Tieto boli pomenované Hederasaponíny A až C, čo sú glykozidické saponíny. Ich aglykónmy sú hederagenín a kyselina oleanová. Metabolicky alebo chemicky sa môžu meniť na α- a β-hederín. Najvyššia koncentrácia týchto saponínov je v plodoch. Je ich tu toľko, že dokážu spôsobiť ťažkú otravu aj u dospelých ľudí. Okrem saponínov obsahuje ešte relatívne dosť trieslovín.


Stavikrv vtačí (Polygonum aviculare) je jednoročná bylina, ktorá môže dorastať do výšky okolo 40 cm. Stonka je plazivá, s podlhovastými listami. Kvety sú jednotlivé alebo vo zväzkoch po 3 až 5. Plodom je nažka. Za domov tejto rastliny sa považuje prakticky celá severná hemisféra. U nás je to domáca rastlina, rastie často pri cestách a chodníkoch. V ľudovom liečiteľstve sa používa už od staroveku. Na tieto účely sa zbiera vňať v lete až na jeseň. Rastlina má výrazný expektoračný, močopudný (diuretický) a sťahujúci (adstringentný) účinok. Uplatňuje sa hlavne pri ochorení priedušiek a dýchacích ciest všeobecne, pri obličkových kameňoch, proti krvácaniu a v minulosti aj proti cholere. Z obsahových látok je tu hlavne kyseliny kremičitá, triesloviny, sliz, flavonoidy (avikularín, juglanín a iné) a vitamín C. V niektorých krajinách Ázie sa že vraj aj konzumuje.

Ohľadne týchto liekov alebo metódy liečenia sa opýtajte svojho lekára alebo farmaceuta Apoteky Alexandra, sme vám k dispozícii 24/7.