Back to the list

Bolesť hrdla tlmí liečivo benzydamín

Benzydamín je benzoimidazolový derivát, ktorý sa používa ako nesteroidné protizápalové liečivo (anglická skratka NSAID). Okrem protizápalového účinku má toto liečivo aj slabší lokálny anestetický účinok čo znamená, že dokáže potlačiť bolesť v mieste aplikácie. Protizápalový účinok je ako u iných zástupcov z tejto farmakologickej skupiny založený na blokovaní biosyntézy niektorého alebo viacerých mediátorov zápalu.


Jeho anestetický účinok dosiaľ nie je uspokojivo vysvetlený, podľa jednej teórie môže ovplyvňovať kanaboidné receptory. Benzydamín neprechádza cez neporušenú kožu a aj jeho prechod cez sliznice je veľmi malý. Preto sa dnes u nás používa v lokálnych voľnopredajných liekoch určených na lokálne potlačenie bolesti na sliznici. Obľúbenou aplikačnou formou je ústny sprej určený na boj s bolesťou v hrdle a v ústach. 


U nás sa benzydamín nachádza v sprejoch napríklad – Tantum verde, Septolete extra, Orocalm a Garganta. Okrem sprejov sa na rovnakú indikáciu používajú aj pastilky na cmúľanie – Septolete a Tantum verde. Menej známe je jeho použitie na boj so zápalom v pošve (vnútro je tvorené sliznicou). Na Slovensku sa vo forme vaginálneho výplachu používa v prípravku Rosalgin.Je možné, že existujú aj iné prípravky obsahujúce tieto účinné látky samostatne alebo v kombinácii. V zahraničí môžu byť súčasťou prípravkov s inými firemnými názvami. 

Autor článku: Čestne vyhlasujem, že v čase písania tohto článku boli všetky spomenuté výrobky voľnopredajné na Slovensku. 

Ohľadne týchto liekov alebo metódy liečenia sa opýtajte svojho lekára alebo farmaceuta Apoteky Alexandra, sme vám k dispozícii 24/7.