Back to the list

Blyskáč či saturejka? Obe majú priaznivé účinky!

Blyskáč jarný (Ficaria verna) je trváca bylina, ktorá môže dorastať do výšky 20 cm. Korene tvoria zväzky a rastú na nich aj hlúzy. Listy sú stopkaté, okrúhle alebo srdcovitého tvaru. Sýto-žlté kvety sú jednotlivé, na dlhých stopkách. Plodom sú nažky. U nás je to domáca rastlina. 


Dnes je rozšírená vo väčšine Európy, západnej Ázie a severnej Afriky a Ameriky. V oblastiach severnej Ameriky sa považuje za invazívny druh. V ľudovom liečiteľstve sa používal už od antických čias. Na toto upotrebenie sa zbiera buď koreň alebo vňať. Koreň sa zbiera väčšinou na jeseň a vňať sa zbiera na jar. Jej hlavné využitie je ako zdroj vitamínu C a pri niektorých kožných ochoreniach. Z obsahových látok obsahuje v malom množstve aj glykozid ranunkulín, ktorý je charakteristický pre čelaď iskerníkovitých (Ranunculaceae). Tento sa enzymaticky alebo stykom zo vzduchom mení na protoanemonín (cyklický laktón), ktorý je sám zodpovedný za toxicitu rastlín tejto čelade. Vystavením rastline vyššej teplote alebo sušením tento laktón dimerizuje a stráca svoju toxicitu a preto je možné blyskáč použiť v ľudovom liečiteľstve. Okrem tohto glykozidu samozrejme obsahuje vitamín C, ktorý je podstatou jeho farmaceutického využitia. Nakoniec obsahuje ešte aj saponíny a triesloviny. 


Saturejka záhradná (Satureja hortensis) je jednoročná bylina s výškou maximálne okolo 30 cm. Listy sú protistojné, kopijovité a celistvookrajové. Kvety ktoré môžu byť bielej až fialovej farby sú usporiadané do malých praslenov. Plodom sú tvrdky. Za originálny domov rastliny sa považuje oblasť Stredozemného mora, u nás je to zdomácnený druh. Ako liečivá rastlina sa používala už od staroveku. Zbiera sa vňať spolu s kvetmi, najčastejšie počas leta. Materiál treba rýchlo a dobre vysušiť. Používa sa hlavne ako stomachikum – na úpravu činnosti žalúdku a podporu trávenia. Tiež sa používa aj proti črevným parazitom, proti hnačke a na uľahčenie vykašliavania. Má ževraj aj antiseptické účinky. V minulosti sa často používala aj ako korenina. Technicky sa používa aj na izolácie aromatických silíc. Hlavnou obsahovou látkou je práve silica (najčastejšie zložky sú karvakrol, cymol, borneol, pinén a iné terpenoidy). Okrem silice rastlina obsahuje aj veľké množstvo trieslovín a nejakú tú živicu. 

Ohľadne týchto liekov alebo metódy liečenia sa opýtajte svojho lekára alebo farmaceuta Apoteky Alexandra, sme vám k dispozícii 24/7.